Pamjet/ Kosova do të bëhet me port të ri. Ndërlidhje me portin e Durrësit - Business Magazine Albania

Pamjet/ Kosova do të bëhet me port të ri. Ndërlidhje me portin e Durrësit

Pas prezantimit të marrëveshjeve nga ministrat nga Kosova dhe ata nga Shqipëria, është prezantuar edhe projekti i Portit të përbashkët mes dy vendeve. Porti i Durrësit – Porto Romano pritet të jetë një port i klasit botëror, ndërkombëtar, teknologji të avancuar dhe efikas, që do të trajtojë ngarkesat e parashikuara në të ardhmen në det për Shqipërinë dhe rajonin më të gjerë.

Lexo edhe: Firmosen 19 marrëveshje nga mbledhja e radhës Shqipëri – Kosovë

Kështu ka bërë të ditur, Eric SMIT, Drejtor i Royal Haskoning DHV, ndërsa foli për infrastrukturën portuale dhe hekurudhore kombëtare në funksion të tregut të përbashkët kombëtar dhe katër lirive ekonomike: Projekti i Portit të ri tregtar në Porto Romano, integrimi me hekurudhën Durrës – Prishtinë, dhe Porti i Thatë në Kosovë.

“Ky projekt do të ndryshojë lojën jo vetëm për dy shtetet tuaja, mirëpo për të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor. Zgjatja e funksionit të portës do të bëhet si katalizator për përmirësimin nivelit e lidhjes dhe intermodalizmit në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor. Është porti kryesor i Prishtinës”, tha Smit.

Qendra për zhvillimin e logjistikës dhe zhvillimit tregtar të lidhur me portin në zonën e Durrësit dhe Tiranë dhe një qendër për trajtimin e ngarkesave tranzit për vendet fqinje.

Zhvillimi i një porti të ri mallrash me shumë qëllime, i cili është kritik për lidhjen e tregut kombëtar të Shqipërisë, konkurrueshmëria dhe potenciali i rritjes socio-ekonomike.

Parashihet të zgjerojë funksionin Gateway të Porto Romanos dhe bëj atë katalizator për përmirësimin e niveleve të lidhjes dhe ndër-modalizmit për të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0