Pagë minimale për punonjësit dhe ish punonjësit e rafinerisë së Ballshit - Business Magazine Albania

Pagë minimale për punonjësit dhe ish punonjësit e rafinerisë së Ballshit

Pagë minimale

Qeveria shqiptare ka vendosur të shpërblejë me pagë minimale çdo muaj, për gjatë vitit 2022, të gjithë naftëtarët dhe ish-naftëtarët e Rafinerisë së Ballshit.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, bëri të ditur vendimin dhe ftoi naftëtarët dhe ish-naftëtarët, që të paraqesin dokumentet e nevojshme pranë zyrave të punës.

Ajo theksoi se, “Sipas këtij vendimi, gjatë gjithë vitit 2022, do të ketë një pagesë kalimtare e barabartë me pagën minimale, përfshirë dhe kontributet e sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore, e cila do t’i jepet listës së ish-punonjësve të rafinerisë së naftës në Ballsh, të miratuar që në vitin 2020 në vendimin e nëntorit të vitit 2020”.

Sipas ministes, “Kjo listë, do të rishikohet me ata persona që janë të punësuar apo të vetëpunësuar, apo ata të cilët kanë dalë në pension pleqërie. Ndërkohë, ftoj të gjithë punonjësit dhe ish-punonjësit të rafinerisë në Ballsh, t’u drejtohen zyrave të punës pranë vendbanimeve të tyre me qëllim dokumentacionet për të përfituar nga kjo ndihmë, e cila do të jepet në bazë mujore përgjatë gjithë vitit 2022”.

Punonjësit e rafinerisë Ballsh në mënyrë të vazhdueshme kanë protestuar lidhur me trajtimin e dobët financiar dhe në veccanti për vonësën e theksuar në pagesa.

Lexo: Rikthehen problemet për naftëtarët

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0