Opozitarja e diktatorit Lukashenko është mike e shqiptarëve - Business Magazine Albania

Opozitarja e diktatorit Lukashenko është mike e shqiptarëve

Kandidatja opozitare bjelloruse, kundërshtarja e përbetuar e diktatorit bjellorus dhe mikut të Putinit e diktatorit serb Milloshevic, Aleksandër Lukashenko, Svetlana Tihanovskaya është mike e shqiptarëve.

Në një foto ku ajo shihet me familjen e saj të realizuar në njërën nga monumentet arkeologjike shqiptare në Shqipëri, bashkëshorti i saj Sergei Tihanovsky bart fanellën kuq e zi me flamurin kombëtar shqiptar. Sergei ka qenë i burgosur politik në sistemin dikatorial të Lukashenkos, për shkak të aktivitetit të tij si influencues në Youtube si video-bloger.  Më 15 maj të këtij viti, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Bjellorusi, refuzoi që ta regjistronte nismën e Sergei Tihanovsy, kështu që, si reagim, bashkëshortja e tij Svetlana paraqiti kandidaturën për presidente të Bjellorusisë. Pesë ditë më vonë, KQZ bjelloruse e regjistroi Tihanovskaya si grup nismëtar. Bashkëshorti i saj, Sergei, u bë shef i stafit.

Më 29 maj 2020, në qytetin Grodno, u mbajt një takim për të mbledhur nënshkrime për emërimin e Tikhanovskaya si kandidate për presidencën e Republikës së Bjellorusisë, mirëpo Sergei Tikhanovsky, Dmitry Furmanov dhe të tjerë u arrestuan. Bjellorusia mbajti zgjedhjet më 9 gusht, kurse sipas të dhënave perëndimore, rezultatet e tyre u keqpërdorën. Mijëra protestues paqësorë kanë mbushur rrugët e Minskut dhe qyteteve të tjera në Bjellorusi, duke shprehur zemërimin e tyre për rezultatet e dyshimta.

Alexander Lukashenko, sundimtari autoritar i Bjellorusisë për 26 vitet e fundit, u shpall fitues me 80 përqind të votave, duke i dhënë atij një mandat të gjashtë në detyrë. Kandidati kryesor i opozitës, Svetlana Tikhanovskaya, iku në Lituani menjëherë pas zgjedhjeve, pasi protestuesit në rrugë u rrahën nga policia. Drejtuesit e BE, përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel, thonë se blloku europian nuk njeh rezultatin e zgjedhjeve të Bjellorusisë. Ata gjithashtu kanë premtuar sanksione për dhunën ndaj protestuesve. / Top News

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0