Online numri 17 i Revistës. Motivohu e informohu me Businessmag.al

Online numri 17 i Revistës. Motivohu e informohu me Businessmag.al


Në këto ditë të nxehta vere, mund të bëni pjesë të kohës tuaj të lirë artikujt e numrit 17-të të Business Magazine Albania.

Të gjithë ju që po pushoni dhe dëshironi të merrni një dozë motivimi, por edhe juve që jeni në zyrë dhe duhet të qëndroni të motivuar mund të lexoni në numrin tashmë online fjalimet më të mëdha motivuese ndër shekujt.

Motivimin mund ta gjeni në historitë e suksesit që po shënohen edhe në vendin tonë. Sipërmarrje të suksesshme, startupe që do t’ju surprizojnë me pasionin e veçantinë e të bërit biznes. Sipërmarrës në fushë e shërbimeve, sipërmarrës në bujqësi e shumë nisma që kanë në thelb teknologjinë e informacionit.

Ne kemi intervistuar të gjithë fituesit e “ICT Awards 2018” ndaj mund të zbuloni se çfarë po bëjnë ata në fushën e tekonologjisë.

Shkarkoni këtu numrin 17 të revistës

Në këtë numër do të shikoni se si në 5 vite, një sipërmarrje arrin të bëjë kapërcimin historik duke tërhequr vëmendjen e grupit më të madh investitor në vend. Flasim për Dyqan Taxi, i cili u ble së fundmi nga Grupi Balfin.

Në këto dite vere, mund të keni më shumë kohë për të lexuar libra. Nëse shfletoni online revistën do të zbuloni, çfarë po lexojnë disa prej sipërmarrësve në vend, si Samir Mane, Linda Shomo, Antonela Hako, Eglent Bici, Alketa Vejsiu e Edona Bilali.

Me një përmbledhje të zhvillimeve në vend, ju sjellim disa pjesë të realitetit shqiptar.

Krahas emigrimit, Shqipëria po përballet për herë të parë me uljen reale të popullsisë, nga ulja e lindjeve. Ekonomisti Koço Broka, në një intervistë për Businessmag.al fton qeverinë shqiptare të nisë me politikat e saj për të nxitur lindjen në vend, para se plakja e popullsisë të nisë të krijojë dëme në ekonomi.

Një debat “i nxehtë” prej muajsh është zhvlerësimi i euros. Në këtë numër mund të lexoni opinionet e dhëna për ne, nga ekonomistët Ilir Ciko dhe Pano Soko.

Se si pritet të jetë turizmi i këtij viti, na e tregon Zak Topuzi, përfaqësues i Shoqatës Shqiptare të Turizmit dhe Flora Baba, kryeredaktore e Travel Magazine.

Për kë do të informohet çfarë po ndodh me tregun e bursës, kur pritet të jetë gati për një përdorim publik të gjerë, mund të lexoni artikullin ku flet Artan Gjergji, drejtues i Bursës  “ALSE”.

Si gjithmonë, në numrat e revistës nuk mungojnë shqiptarët që historinë e tyre të suksesit po e shkruajnë jashtë vendit dhe është një sukses që do të prekë patjetër Shqipëri-Kosovë e gjithë Ballkanin në këtë rast. Flasim për Lulzim Veliun, i cili me kompaninë në Gjermani, ka shtrirë tashmë nismën e tij edhe në Kosovë e Shqipëri, ku fillimisht po formohen të rinj adoleshentë.

Këto e shumë të tjera, ju ftojmë t’i lexoni, ndërsa jeni të mirëpritur për komente e sygjerime.

Shkarkoni këtu numrin 17 të revistës

BusinessMag, do të jetë gjithnjë përkrah jush, përkrah njerëzve si ju, për të promovuar zhvillimin pozitiv dhe ndikimin që sjell në jetën tonë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0