Online numri 17 i Revistës. Motivohu e informohu me Businessmag.al


Në këto ditë të nxehta vere, mund të bëni pjesë të kohës tuaj të lirë artikujt e numrit 17-të të Business Magazine Albania.

Të gjithë ju që po pushoni dhe dëshironi të merrni një dozë motivimi, por edhe juve që jeni në zyrë dhe duhet të qëndroni të motivuar mund të lexoni në numrin tashmë online fjalimet më të mëdha motivuese ndër shekujt.

Motivimin mund ta gjeni në historitë e suksesit që po shënohen edhe në vendin tonë. Sipërmarrje të suksesshme, startupe që do t’ju surprizojnë me pasionin e veçantinë e të bërit biznes. Sipërmarrës në fushë e shërbimeve, sipërmarrës në bujqësi e shumë nisma që kanë në thelb teknologjinë e informacionit.

Ne kemi intervistuar të gjithë fituesit e “ICT Awards 2018” ndaj mund të zbuloni se çfarë po bëjnë ata në fushën e tekonologjisë.

Shkarkoni këtu numrin 17 të revistës

Në këtë numër do të shikoni se si në 5 vite, një sipërmarrje arrin të bëjë kapërcimin historik duke tërhequr vëmendjen e grupit më të madh investitor në vend. Flasim për Dyqan Taxi, i cili u ble së fundmi nga Grupi Balfin.

Në këto dite vere, mund të keni më shumë kohë për të lexuar libra. Nëse shfletoni online revistën do të zbuloni, çfarë po lexojnë disa prej sipërmarrësve në vend, si Samir Mane, Linda Shomo, Antonela Hako, Eglent Bici, Alketa Vejsiu e Edona Bilali.

Me një përmbledhje të zhvillimeve në vend, ju sjellim disa pjesë të realitetit shqiptar.

Krahas emigrimit, Shqipëria po përballet për herë të parë me uljen reale të popullsisë, nga ulja e lindjeve. Ekonomisti Koço Broka, në një intervistë për Businessmag.al fton qeverinë shqiptare të nisë me politikat e saj për të nxitur lindjen në vend, para se plakja e popullsisë të nisë të krijojë dëme në ekonomi.

Një debat “i nxehtë” prej muajsh është zhvlerësimi i euros. Në këtë numër mund të lexoni opinionet e dhëna për ne, nga ekonomistët Ilir Ciko dhe Pano Soko.

Se si pritet të jetë turizmi i këtij viti, na e tregon Zak Topuzi, përfaqësues i Shoqatës Shqiptare të Turizmit dhe Flora Baba, kryeredaktore e Travel Magazine.

Për kë do të informohet çfarë po ndodh me tregun e bursës, kur pritet të jetë gati për një përdorim publik të gjerë, mund të lexoni artikullin ku flet Artan Gjergji, drejtues i Bursës  “ALSE”.

Si gjithmonë, në numrat e revistës nuk mungojnë shqiptarët që historinë e tyre të suksesit po e shkruajnë jashtë vendit dhe është një sukses që do të prekë patjetër Shqipëri-Kosovë e gjithë Ballkanin në këtë rast. Flasim për Lulzim Veliun, i cili me kompaninë në Gjermani, ka shtrirë tashmë nismën e tij edhe në Kosovë e Shqipëri, ku fillimisht po formohen të rinj adoleshentë.

Këto e shumë të tjera, ju ftojmë t’i lexoni, ndërsa jeni të mirëpritur për komente e sygjerime.

Shkarkoni këtu numrin 17 të revistës

BusinessMag, do të jetë gjithnjë përkrah jush, përkrah njerëzve si ju, për të promovuar zhvillimin pozitiv dhe ndikimin që sjell në jetën tonë.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale