Omicron "nuk është e njëjta sëmundje" si variantet e mëparshme të Covid, thotë shkencëtari i Universitetit të Oksfordit - Business Magazine Albania

Omicron “nuk është e njëjta sëmundje” si variantet e mëparshme të Covid, thotë shkencëtari i Universitetit të Oksfordit

Omicron

Skenat e tmerrshme të parë në valët e mëparshme Covid-19 janë tani “histori”, sipas John Bell, një profesor i mjekësisë në Universitetin e Oksfordit dhe këshilltar i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për shkencat e jetës.

Duke folur për BBC Radio 4, Bell analizoi të dhënat nga Britania e Madhe, ku rastet po thyejnë rekorde dhe pranimet në spital janë në nivelin më të lartë që nga marsi. Ai tha se numri i njerëzve në ICU që janë vaksinuar mbetet “shumë, shumë i ulët”.

“Incidenca e sëmundjes së rëndë dhe vdekjes nga Covid në thelb nuk ka ndryshuar që kur të gjithë jemi vaksinuar dhe kjo është me të vërtetë e rëndësishme të mbahet mend,” tha ai për BBC.

“Skenat e tmerrshme që pamë një vit më parë, njësitë e kujdesit intensiv plot, shumë njerëz që vdesin para kohe, kjo tani është histori në këndvështrimin tim dhe mendoj se duhet të sigurohemi pasi kjo ka të ngjarë të vazhdojë.”

Duke diskutuar variantin e ri omicron, ai shtoi: “Sëmundja duket të jetë më pak e rëndë dhe shumë njerëz kalojnë një kohë relativisht të shkurtër në spital, nuk kanë nevojë për oksigjen me rrjedhje të lartë. Kohëzgjatja mesatare e qëndrimit është rreth tre ditë dhe kjo nuk është e njëjta sëmundje që pamë një vit më parë”.

Një studim i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar tha se njerëzit kanë më pak gjasa të pranohen në spital me variantin Covid omicron sesa me llojin e mëparshëm delta.

Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar tha se individët me omicron vlerësohet të kenë 31% – 45% më pak të ngjarë të ndjekin departamentet e urgjencës krahasuar me ata me delta dhe 50% – 70% më pak gjasa të kërkojnë shtrimin në spital.

Lexoni: 2 dozat e vaksinës Pfizer sigurojnë vetëm 33% mbrojtje ndaj variantit Omicron, sipas studimit

Analiza është “paraprake dhe shumë e pasigurtë” për shkak të numrit të vogël të rasteve të omicron aktualisht në spitale, por ajo përputhet me gjetjet e ngjashme nga shkencëtarët në Afrikën e Jugut dhe ekipet kërkimore në Imperial College London dhe Universitetin e Edinburgut.

Megjithëse numri i vdekjeve ditore mbetet i ulët dhe kërkimet fillestare tregojnë se varianti i omicron nuk është aq i rëndë sa llojet e tjera të Covid, ekspertët shëndetësorë kanë paralajmëruar vazhdimisht se numri i madh i infeksioneve mund të çojë në rritje të vdekjeve dhe një sistem të mbingarkuar të kujdesit shëndetësor.

Danny Altmann, profesor i imunologjisë në Kolegjin Imperial në Londër, i tha CNBC përmes emailit javën e kaluar se edhe nëse omicron vërtetohet se është “më i butë” se versionet e tjera, ngarkesa e mundshme e rasteve mund të dyfishojë ose trefishojë numrin e njerëzve që kanë nevojë për shtrimin në spital në MB, ku virusi është i shfrenuar – me rrezik të veçantë për të pavaksinuarit.

Udhëheqësi i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson të hënën ndaloi vendosjen e çdo kufizimi të ri Covid-19 për Anglinë, të paktën para fundit të këtij viti.

Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut kanë filluar tashmë kufizime të reja për të kufizuar përhapjen e variantit omicron, por Anglia ka ngecur me urdhrat aktuale të qëndrimit në shtëpi dhe rritjen e vendosjes së maskave.

Bell tha se mungesa e veprimit të Johnson ishte “ndoshta mirë” dhe vuri në dukje se sjellja e njerëzve në Angli kishte ndryshuar gjithsesi dhe ishin me shumë “përgjegjës”. Pranimet në spital janë ende nën 400 në ditë në Londër, gjë që shihet si një prag vendimtar për qeverinë.

Mbretëria e Bashkuar ka raportuar mbi 12.4 milionë infeksione dhe të paktën 148,488 vdekje që nga fillimi i pandemisë në fillim të vitit 2020, sipas të dhënave të përmbledhura nga Universiteti “Johns Hopkins”.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0