Nuk keni bateri në telefon? Tani mund t’ia merrni mikut tuaj.


 

Kompanitë e teknologjisë duan patjetër të gjejnë një zgjidhje në mënyrë që bateria e telefonit të zgjasi më gjatë.

Dhe Sony ka llogaritur mënyrën më të mirë për t’a realizuar duke ndarë energji përmes telefonave.

Kompania Japoneze ka marrë një pantentë teknologjike e cila i lejon telefonat të “vjedhin” energji (njësoj si kërkojnë Wi-Fi) dhe më pas ta transferojnë atë me wireless.

Patenta përshkruan një mënyrë për të transferuar me wireless energji midis paisjeve duke përdorur teknologjinë e komunikimit brenda fushës (NFC).

nuk-keni-bateri-ne-telefon-tani-mund-tia-merrni-mikut-tuaj-businessmag

Sipas patentës, teknologjia i lejon telefonat të marrin energji nga paisje të ndryshme si frigoriferë, televizorë dhe lavatriçe.

Kjo do të ishte një mundësi shumë e mirë për ambjente si baret apo restorantet, të cilët mund të ofrojnë karikues portabël që konsumatorët të karkojnë me wireless telefonat e tyre.

Edhe pse akoma nuk është hedhur në treg si një produkt, kjo mbetet një patentë fantastike për t’u realizuar.

Por më e rëndësishmja është, a do ta lejonit një mik të merrte pak nga bateria juaj e çmuar?

/Mirror

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale