“Nuk ka më para të shpejtë”/ Ekonomia globale duhet të përgatitet për një “tronditje” 410 miliardë dollarëshe - Business Magazine Albania

“Nuk ka më para të shpejtë”/ Ekonomia globale duhet të përgatitet për një “tronditje” 410 miliardë dollarëshe

Zhvendosja globale nga lehtësimi i kushteve financiare është gati të përshpejtohet pasi një shpërthim gjatë pandemisë i blerjes së obligacioneve nga bankat qendrore po kthehet në trajektoren e kundërt, duke kërcënuar një tjetër tronditje për ekonomitë dhe tregjet financiare të botës.

Bloomberg Economics vlerëson se Bankat Qëndrore në grupin e shtatë vendeve do t’i zvogëlojnë bilancet e tyre me rreth 410 miliardë dollarë në pjesën e mbetur të vitit 2022. Është një kthesë e fortë nga viti i kaluar, kur ata shtuan 2.8 trilionë dollarë – duke e çuar zgjerimin total në më shumë se 8 trilionë dollarë që nga mbërritja e Covid-19.

Kjo valë e mbështetjes monetare ndihmoi në mbështetjen e ekonomive dhe çmimeve të aseteve përmes krizës së shkaktuar nga pandemia. Bankat qendrore po e tërheqin këtë mbështetje – me vonesë, sipas disa kritikëve – ndërsa inflacioni rritet në nivelet më të larta të disa dekadave.

Lexo edhe: Çmime të larta dhe rritje e dobët ekonomike. Europa goditet nga lufta dhe pandemia

Ndikimi i dyfishtë i tkurrjes së bilanceve dhe normave më të larta të interesit shtohet në një sfidë të paprecedentë për një ekonomi globale tashmë të goditur nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë dhe bllokimet e reja të Kinës prej Covid.

Ndryshe nga ciklet e mëparshme shtrënguese kur Rezerva Federale e SHBA ishte e vetme në tkurrjen e bilancit të saj, këtë herë pritet të bëjnë të njëjtën gjë dhe gjashtë vendet e tjera në G7.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0