Nuk është vetëm Rusia – Kina gjithashtu po kontribuon në rritjen e inflacionit në mbarë botën, thuhet në raport  - Business Magazine Albania

Nuk është vetëm Rusia – Kina gjithashtu po kontribuon në rritjen e inflacionit në mbarë botën, thuhet në raport 

inflacionit

Rusia është fajtore për krijimin e një krize të sigurisë ushqimore dhe çmimeve më të larta të energjisë përmes luftës së saj me Ukrainën, por Kina gjithashtu ka ndërmarrë veprime në tre fusha që po përkeqësojnë inflacionin në mbarë botën, tha Instituti Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare. 

“Lufta e Rusisë në Ukrainë ka shkaktuar një taksë tronditëse në rajon,” shkruajnë analistët e PIIE, Chad Bown dhe Yilin Wang. “Kjo ka kontribuar gjithashtu në një krizë globale ushqimore, pasi Rusia po bllokon eksportet jetike të plehrave kimike të nevojshme nga fermerët dhe roli i Ukrainës si shporta e bukës për Afrikën dhe Lindjen e Mesme është shkatërruar.” 

“Por ka një tjetër rrezik të pavlerësuar për sigurinë globale të ushqimit,” shkruan ata në një shënim javën e kaluar.  

Analistët veçuan kufizimet dhe tarifat e vendosura nga Kina në dy mallra kryesore, plehrat kimike dhe mishin e derrit. 

Kufizimet e Kinës janë shtrirë përtej ushqimit. Gjiganti aziatik, një nga prodhuesit më të mëdhenj të çelikut në botë, ka goditur gjithashtu kufizimet në materiale, vuri në dukje instituti me bazë në Uashington. Të gjitha këto lëvizje kanë çuar në çmime më të larta diku tjetër, edhe pse nga ato përfitonin vetë njerëzit e Kinës, sipas raportit. 

Lexoni: Shqipëria me inflacion më të ulët se vendet e BE

“Problemi me Kinën është se ajo vazhdon të sillet si një vend i vogël. Politikat e saj shpesh kanë efektin e dëshiruar në shtëpi – të themi, duke reduktuar kostot e inputeve për industrinë ose një grup fermerësh kinezë ose duke rritur kthimet në një tjetër,” shkruan analistët. 

Plehrat kimike 

Çmimet e plehrave në Kinë dhe në mbarë botën filluan të rriten vitin e kaluar, si rezultat i kërkesës së fortë dhe çmimeve më të larta të energjisë, por që atëherë janë rritur edhe më shumë pas luftës Rusi-Ukrainë. Korrikun e kaluar, autoritetet urdhëruan firmat e mëdha kineze të pezullojnë eksportin e plehrave “për të siguruar furnizimin e tregut vendas të plehrave kimike”, vuri në dukje PIIE. Deri në tetor, ndërsa çmimet vazhduan të rriteshin, autoritetet filluan të detyronin një kontroll shtesë mbi eksportet. 

Kufizimet kanë vazhduar gjatë këtij viti dhe janë vendosur të zgjasin të paktën deri në fund të verës, raportoi Reuters. 

“Ky kombinim i barrierave jotarifore bëri që eksportet kineze të plehrave të bien ndjeshëm. Me më shumë prodhim të mbajtur në shtëpi, çmimet kineze të plehrave u ulën dhe që atëherë kanë filluar të bien”, shkruan analistët. 

Kjo ishte në kontrast të plotë me situatën në mbarë botën, ku çmimet e plehrave vazhduan të rriteshin më shumë se dyfishi i niveleve të parë një vit më parë. Pjesa e Kinës në eksportet globale të plehrave ishte 24% për fosfatet, 13% për azotin dhe 2% për potasin – përpara kufizimeve, sipas PIIE. 

Analistët e PIIE thanë se vendimi i Kinës për të hequr furnizimet me plehra nga tregjet botërore vetëm “e shtyn problemin te të tjerët”. 

Kur ka më pak plehra, rritet më pak ushqim dhe kjo “vështirë se mund të vijë në një kohë më të keqe” duke pasur parasysh se lufta Rusi-Ukrainë tashmë po kërcënon furnizimin global të ushqimit, shtuan ata. Rusia dhe Ukraina janë eksportuesit kryesorë të kulturave të tilla si gruri, elbi, misri dhe vaji i lulediellit. 

“Në një moment kaq kritik, Kina duhet të bëjë më shumë, jo më pak, për të ndihmuar në tejkalimin e sfidës së mundshme humanitare që mund të lindë në shumë vende të varfra, plehra dhe ushqime importuese”, thuhet në raport. 

Çeliku 

Çmimet e çelikut në Kinë dhe në mbarë botën u përshpejtuan në dy vitet e fundit pasi vendi njoftoi se do të ulte prodhimin vendas të çelikut në mënyrë që të përmbushë objektivat e dekarbonizimit. 

Për të ulur çmimet në rritje brenda vendit, autoritetet hoqën vitin e kaluar një ndalim për importet e skrapit të çelikut. Ata gjithashtu zbatuan disa raunde kufizimesh të eksportit dhe rritën taksat e eksportit për pesë produkte çeliku. Deri në mars të këtij viti, çmimet e çelikut në Kinë ishin 5% më të ulëta se përpara kufizimeve. 

“Por si në rastin e plehrave, këto ulje erdhën në kurriz të pjesës tjetër të botës, ku çmimet jashtë Kinës mbeten më të larta”, thanë analistët e PIIE. “Shqetësimi është zgjerimi i hendekut midis çmimeve botërore dhe kineze të çelikut që është shfaqur që nga janari 2021.” 

Lexoni: Elon Musk jep këshillat si të investoni gjatë periudhave të inflacionit të lartë

Mishi i derrit 

Historia e çmimeve më të larta të mishit të derrit globalisht filloi në vitin 2018, kur Kina, e cila më pas prodhonte gjysmën e furnizimit të derrit në botë, pa popullsinë e saj të derrave të goditur nga një shpërthim i madh i murtajës afrikane të derrave. 

Kjo e detyroi vendin të hiqte 40% të tufës së tij, gjë që bëri që çmimet e tij të derrit të dyfishoheshin deri në fund të 2019. Çmimet botërore ndoqën shembullin, duke u rritur me 25% pasi Kina importoi më shumë mish derri dhe tërhoqi furnizimet nga tregjet, sipas PIIE. 

“Kina uli presionin e çmimeve në vend duke filluar nga viti 2019 duke përdorur importet para. Këto politika ndikuan në pjesën tjetër të botës,” shkruan analistët e PIIE. 

Pekini gjithashtu uli tarifat për importet e derrit në vitin 2020, gjë që ka të ngjarë të shkaktojë që konsumatorët gjetkë të vuajnë çmime më të larta si rezultat i rënies së ofertës.

Megjithatë, autoritetet i ngritën sërish këto tarifa këtë vit pasi problemi i murtajës së derrave u lehtësua. 

“Një përfitim i mundshëm i paqëllimshëm do të korret nëse, në mjedisin aktual të çmimeve të larta globale të mishit, tarifa e Kinës liron papritur furnizimet botërore dhe ndihmon në zbutjen e presionit mbi çmimet e derrit me të cilat përballen konsumatorët jashtë Kinës,” thuhet në raport. 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0