Njihuni me risitë që sjell Apple në sistemin operativ iOS 14

Apple

Sistemi i ri operativ i Apple, iOS 14 ka disa përditësime të vlefshme si “picture-in-picture” që ju mundëson shikimin e videove në një cep të ekranit edhe pse mund të keni dalë nga aplikacioni. Një pamje e re e faqes së parë të telefonit, ndryshime në hartë, mesazhet, Siri tani përkthen nga disa gjuhë, funksione të reja për makinat elektrike etj.

Pas disa muajsh pritje, më në fund sistemi i ri për iPhone dhe iPad do të jetë zyrtarisht i disponueshëm nga dita e sotme për disa modele të iPhone (listën e plotë e gjeni në fund të postimit).

Craig Federighi, inxhinier software në kompaninë Apple, është shprehur se iOS14 transformon elementët ikonë të iPhone duke bërë ndryshimin më të madh që i është bërë ndonjëherë faqes së parë të telefonit.

Apple

Libraria e aplikacioneve

Për herë të parë nuk duhet që të keni disa faqe për shfaqjen e të gjitha aplikacioneve, por ato automatikisht grupohen në një të vetme dhe ju mund të zgjidhni se cilat aplikacione dëshironi të shfaqni në “home” ose jo.

Widgets

Ndryshe nga versionet e kaluara në iOS 14 “widgets” vijnë në disa madhësi dhe mund të vendosen në faqen e parë të telefonit. Me këto ndryshime faqja e parë përshtatet sipas preferencave tuaja dhe mund të merrni informacione në nivele të ndryshme duke vendosur prioritete.

Funksioni picture-in-picture

Është kërkuar prej vitesh nga përdoruesit dhe tani Apple e sjell zyrtarisht duke ju mundësuar të shihni një video në një cep të ekranit ose të vazhdoni telefonatën tuaj pa ndërprerje teksa jeni duke hapur një aplikacion tjetër.

Siri

Asistentja virtuale, Siri, tani ka një pamje të re, vjen si një buton duke mos bllokuar gjithë ekranin tuaj dhe di të flasi gjuhë të huaja. Kjo veçori e ri ju mundëson të pyesni Sirin në gjuhën tuaj dhe ajo e përkthen atë në një gjuhë tjetër.

Mesazhet

Tani ju mund të vendosni mesazhet tuaja të preferuara në krye të listës. Memoji (emoji të personalizuara) kanë 20 shprehi të reja të fytyrës dhe një opsion për të zgjedhur moshën. Ashtu si në WhatsApp tani ju mund të përmendni miqtë duke i etiketuar me @ dhe ata njoftohen direkt.

Harta e Apple

Ka disa ndryshime në pamjen e hartës së Apple duke nisur me imazhet e reja të disa shteteve, por edhe udhëzime specifike si rrugët e çiklizmit dhe korsitë e automjeteve elektrike. Për shoferët e makinave elektrike tani është më e lehtë me Apple për të gjetur ndalesat e karikimit, sepse automatikisht harta merr të dhëna rreth gjendjes së baterisë dhe llogarit ndalesat që duhet të bëni gjatë udhëtimit tuaj.

Apple

Car Play

Tani në aplikacionin e makinës për Apple është shtuar një veçori për çelësin e makinës të cilin ju nuk ka pse ta mbani me vete fizikisht, sepse me një iMessage dhe telefonin tuaj ju mund ta hapni makinën nga çdo cep i botës.

App Store

Në vend të kërkimit të zakonshëm për një aplikacion specifik, tani mund të përdorni veçorinë App Clip. Thjesht me një kalim të kodeve QR ose NFC ju mund të shkarkoni një aplikacion shumë më shpejt. Kjo veçori është e lidhur edhe me Apple Pay duke ju mundësuar të blini edhe aplikacionet me pagesë.

Ka edhe shumë veçori të tjera të cilat mbeten për t’u eksploruar gjatë përdorimit të iOS 14.

Modelet që mund të përditësohen në iOS 14: iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro MAX, iPhone Xs, iPhone Xs Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE dhe iPod touch (gjenerata e shtatë).

Apple

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale