Njihuni me njeriun që ka udhëtuar më shumë në botë - Business Magazine Albania

Njihuni me njeriun që ka udhëtuar më shumë në botë


Mund të mendoni se keni udhëtuar shumë – por asnjë nuk ka udhëtuar me avion më shumë se 74 vjeçari, Fred Finn, të paktën sipas Librit të Rekordeve Gines (Guinness Book of World Records.) Ai ka vizituar 150 shtete dhe mban titullin e personit që ka përshkuar më shumë milje me avion.

Ai thotë se ka përshkuar 16 milionë milje si dhe ka kaluar orë të panumërta në qiell.
“Udhëtoja mbi Atlantik çdo javë për 4 vite kur jetoja në New York,” thotë Finn duke shtuar “Në atë kohë, doli Concorde dhe mora fluturimin e parë jashtë Washington me të që do të thoshte se mund të merrja avionin më pas për në Nairobi apo Singapor në të njëjtën ditë dhe ta bëja të njëjtin udhëtim brenda 9 orëve në vend të 18 orëve.”

Biznesmeni ndërkombëtar kishte dikur “3 pasaporta të ngjitura me njëra-tjetrën” dhe të gjitha me viza të vlefshme por sot ai mban një pasaportë amerikane dhe një britanike dhe kërkon vula me periudha të gjata kohore për të pasur vend në faqet e pasaportës.

“E kaloj pjesën më të madhe të kohës në Ukrainë,” thotë Britaniku. “Sa më shumë që më qëndron një pasaportë, aq më mirë.”

Gjithashtu ai pretendon se është shkrimtari numër një në TripAdvisor me “43,000 ndjekës.””Çdo vend ku kam qenë, ose kam punuar ose kam qëndruar atje. Qëndrimet në aeroporte zor se mund të quhen biznes në një vend të caktuar. Duhet të dalësh jashtë aeroportit për ta parë vendin që të thuash më pas se keni qenë në atë vend,” përfundon Finn.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0