Njihuni me njeriun që ka udhëtuar më shumë në botë


Mund të mendoni se keni udhëtuar shumë – por asnjë nuk ka udhëtuar me avion më shumë se 74 vjeçari, Fred Finn, të paktën sipas Librit të Rekordeve Gines (Guinness Book of World Records.) Ai ka vizituar 150 shtete dhe mban titullin e personit që ka përshkuar më shumë milje me avion.

Ai thotë se ka përshkuar 16 milionë milje si dhe ka kaluar orë të panumërta në qiell.
“Udhëtoja mbi Atlantik çdo javë për 4 vite kur jetoja në New York,” thotë Finn duke shtuar “Në atë kohë, doli Concorde dhe mora fluturimin e parë jashtë Washington me të që do të thoshte se mund të merrja avionin më pas për në Nairobi apo Singapor në të njëjtën ditë dhe ta bëja të njëjtin udhëtim brenda 9 orëve në vend të 18 orëve.”

Biznesmeni ndërkombëtar kishte dikur “3 pasaporta të ngjitura me njëra-tjetrën” dhe të gjitha me viza të vlefshme por sot ai mban një pasaportë amerikane dhe një britanike dhe kërkon vula me periudha të gjata kohore për të pasur vend në faqet e pasaportës.

“E kaloj pjesën më të madhe të kohës në Ukrainë,” thotë Britaniku. “Sa më shumë që më qëndron një pasaportë, aq më mirë.”

Gjithashtu ai pretendon se është shkrimtari numër një në TripAdvisor me “43,000 ndjekës.””Çdo vend ku kam qenë, ose kam punuar ose kam qëndruar atje. Qëndrimet në aeroporte zor se mund të quhen biznes në një vend të caktuar. Duhet të dalësh jashtë aeroportit për ta parë vendin që të thuash më pas se keni qenë në atë vend,” përfundon Finn.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale