Njihuni me kompjuterin më të fuqishëm në botë - Business Magazine Albania

Njihuni me kompjuterin më të fuqishëm në botë


Nuk janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por është Kina ajo e cila ka krijuar një superkompjuter, me teknologjinë më të avancuar dhe më të fuqishme në botë.

“Sunway TaihuLight” 39petaflop, (njësi e shpejtësisë e barabartë me një milion), është instaluar në Qendrën Kombëtare të kompjuterëve në Wuxi të Kinës.

Ky kompjuter mund të kryejë rreth 93 trilionë kalkulime në sekondë. “Aplikimet e saj kryesore përfshin të gjitha programet më të avancuara, duke përfshirë parashikimin e motit me analizën e të dhënave”, ka bërë të ditur Jack Dongarra për krijimin e fundit.

Ai ka shtuar se kompjuteri ka më shumë se 10.5 milion pjesë qendrore të përpunimit të të dhënave dhe 40 mijë e 960 nyje të cilat lidhen me një sistem operativ me bazë në Linux. Kina ka kaluar një hap para SHBA-së, duke renditur 167 kompjuterë të teknologjisë së lartë, nga top listën e 500 kompjuterëve , ku SHBA ka renditur 165.

Ndërkohë pozicionet e tjera në top 10-tëshen, të botuar dy herë në vit, janë të kryesuara nga Japonia, Zvicra, Gjermania dhe Arabia Saudite.

/shekulli.com.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0