Njerëzit që jetojnë jetë të gjatë dhe të shëndetshme kanë 9 gjëra të përbashkëta - Business Magazine Albania

Njerëzit që jetojnë jetë të gjatë dhe të shëndetshme kanë 9 gjëra të përbashkëta

Mundësia për të jetuar një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme është më tërheqëse se kurrë, dhe për udhëzim, ne mund të shohim praktikat e përditshme të njerëzve që jetojnë më gjatë.

Janë pesë zona në botë ku jetëgjatësia e njerëzve tejkalon pritshmërinë mesatare. Këto vende, të njohura zakonisht si Zonat Blu, janë:

 • Okinawa, Japoni
 • Ikaria, Greqi
 • Nicoya, Kosta Rika
 • Loma Linda, Kaliforni, SHBA
 • Sardenja, Itali

Dan Buettner është një ekspert i jetëgjatësisë që vizitoi këto zona dhe i klasifikoi si Zonat Blu. Buettner u shfaq së fundmi në një episod të  Ten Percent Happier with Dan Harris dhe diskutoi ngjashmëritë që ndajnë njerëzit në këto pjesë të botës.

“Ka nëntë emërues të përbashkët,” tha Buettner. “Unë i quaj ata Fuqia e Nëntë.”

 1. Hani një dietë kryesisht me ushqime të plota, me bazë bimore. Të paktën 90% e dietave të njerëzve ne Zonat Blu përbëhen nga ushqime të plota dhe përbërës me bazë bimore, tha Buettner. Rreth 65% e marrjes së tyre të kalorive vjen nga drithërat, zarzavatet, zhardhokët, arrat dhe fasulet, shtoi ai.
 2. Zhvilloni një fjalor për qëllimin dhe fokusohuni në të. “Njerëzit me një ndjenjë qëllimi jetojnë rreth tetë vjet më gjatë se njerëzit pa timon,” tha Buettner.
 3. Merrni pjesë në ritualet e shenjta të përditshme për t’u çlodhur dhe për të reduktuar stresin. ”Fetarët luten disa herë në ditë,” tha Buettner.
 4. Pini pak alkool çdo ditë. “Mbi 85% e njerëzve, veçanërisht meshkujt, arrijnë të pinë 90 apo 100 pije çdo ditë të jetës së tyre”, tha ai.
 5. Përdorni strategji të pavetëdijshme për të mos ngrënë tepër. Ata nuk kanë pajisje elektronike në kuzhinat e tyre, hanë me familjet e tyre dhe priren ta ngarkojnë ditën e tyre me kalori dhe të zvogëlojnë vaktet deri vonë pasdite ose herët në mbrëmje, shtoi Buettner.
 6. Jepini përparësi familjes. Në Zonat Blu, banorët zakonisht i mbajnë afër anëtarët e familjes. “Nëse i mbani prindërit tuaj të  moshuar afër në vend që t’i vendosni në një shtëpi të moshuarish, kjo përcjell diku midis dy dhe gjashtë vite shtesë të jetëgjatësisë”.
 7. Investoni në marrëdhëniet e tyre. “Të martuarit jetojnë më gjatë se të pamartuarit,” tha Buettner. “Ata investojnë te fëmijët e tyre, në mënyrë që ata të kenë mbijetesë më të lartë dhe shkallë më të ulët të vdekshmërisë.”
 8. I përkasin një besimi. “Njerëzit që shkojnë në kishë, tempull ose xhami jetojnë diku nga katër deri në katërmbëdhjetë vjet më shumë se njerëzit që nuk kanë fe,” tha ai.
 9. Kushtojini shumë vëmendje rrethit të ngushtë shoqëror. Miqësitë janë vërtet të rëndësishme për njerëzit në Zonat Blu, dhe shumë prej tyre kanë qarqe shoqërore të integruara.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0