Njerëzit emocionalisht inteligjentë përdorin një frazë me 10 fjalë...

Njerëzit emocionalisht inteligjentë përdorin një frazë me 10 fjalë për të fituar rrespekt

Tomi, i cili humbi punën e tij për shkak të një perceptimi të keq nga bashkëpunëtorët e tij, luftoi për të kuptuar çfarë bëri gabim. Shumë individë, pa e ditur, vendosin pengesa në komunikim që pengojnë marrëdhëniet e tyre. Për të thyer këto pengesa dhe për të fituar respekt, ka një frazë të thjeshtë, por të fuqishme me 10 fjalë që duhet të kujtohen: “Nuk është se çfarë thoni; është se si e thoni.”

Studimet e fundit e përkrahin rëndësinë e tonit dhe shprehjeve në komunikim. Albert Mehrabian, një psikolog, theksoi ndikimin e “si e thoni” në transmetimin e mesazhit. Studimet më të fundit të Profesor Robin Dunbar nga Universiteti i Oxfordit tregojnë më tej se sinjalizimet jo-verbale luajnë një rol të rëndësishëm në përcaktimin e natyrës së marrëdhënieve.

Për të fituar respektin, është e rëndësishme të jeni respektues në fjalë dhe sinjalizime jo-verbale. Shfaqja e hidhërimit në gjuhën e trupit dhe mimikat e çuditshme të fytyrës mund të zvogëlojnë shpejt respektin, veçanërisht kur shoqërohen me sarkazëm ose komente të acërta. Kujtimi i frazës me dhjetë fjalë ndez një ndalesë dhe lejon ndërgjegjësim për situatat e të tjerëve. Kjo ndryshon perspektivën, duke influencuar tonin dhe gjuhën e trupit.

Lexo: Kadastra digjitale nga e hëna

Zbatimi i frazës është gjithashtu i vlefshëm gjatë bisedave të vështira. Konsideroni kohën dhe vendin që do të sjellin rezultatet më të mira. Filloni bisedën duke pyetur mbi perspektivën e personit tjetër dhe dëgjoni aktivisht pikëpamjet e tyre. Kërkoni leje para se të ndani pikëpamjen tuaj, duke i dhënë personit tjetër ndjenjën e kontrollit dhe hapësirës për të dëgjuar.

Së pari, ruani një ton të këndshëm dhe taktik, madje edhe kur shprehni mendimet në mënyrë të drejtpërdrejtë. Kujtoni se perceptimi formon realitetin në marrëdhëniet. Pavarësisht nga perceptimi juaj për vete, të tjerët ju vëzhgojnë bazuar në përvojat e tyre. Duke u fokusuar në mënyrën se si transmetoni mesazhin tuaj, mund të ndërtoni respekt dhe krijoni lidhje pozitive.

 

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0