Një tjetër investigim “sulmon” Facebook. Kompania është përballë një stuhie me pasoja të rënda - Business Magazine Albania

Një tjetër investigim “sulmon” Facebook. Kompania është përballë një stuhie me pasoja të rënda

Facebook është përballur me sinjalizues, raportime te tmerrshme nga mediat dhe hetimet e Kongresit vitet e fundit. Por tani ajo përballet me një kombinim të treja këtyre në të njëjtën kohë në atë që mund të jetë kriza më intensive dhe më e gjerë në historinë 17-vjeçare të kompanisë.

Të premten, një konsorcium prej 17 organizatash të lajmeve amerikane filluan të botojnë një seri historish – të quajtura kolektivisht “The Facebook Papers” – bazuar në qindra dokumente të brendshme të kompanisë, të cilat u përfshinë në zbulimet e bëra nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe të ofruara për Kongresin në formën e redaktuar nga këshilltari ligjor i Françes Haugen, sinjalizues i Facebook.

Dokumentet përfshijnë histori rreth mënyrës se si grupet e koordinuara në Facebook mbjellin mosmarrëveshje dhe dhunë, duke përfshirë 6 janarin, si dhe sfidat e Facebook për moderimin e përmbajtjes në disa vende jo anglishtfolëse dhe se si trafikantët e qenieve njerëzore kanë përdorur platformat e saj për të shfrytëzuar njerëzit.

Raportet nga CNN dhe mediat e tjera që janë pjesë e konsorciumit, pasojnë një muaj investigime intensive për kompaninë. Ëall Street Journal më parë publikoi një seri historish të bazuara në dhjetëra mijëra faqe të dokumenteve të brendshme të Facebook-ut të zbuluara nga Haugen.

Aktualisht nuk ka fund në horizont për problemet e Facebook. Anëtarët e nënkomisionit kanë bërë thirrje që CEO i Facebook Mark Zuckerberg të dëshmojë. Dhe të premten, një tjetër ish-punonjës i Facebook në mënyrë anonime paraqiti një ankesë kundër kompanisë, me akuza të ngjashme me ato të Haugen.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0