Një test psikologjik që lidhet me suksesin në jetë


Shumë teori për suksesin janë të gabuara sepse shumica ende nuk janë verifikuar.

I ftuar në emisionin Impact Theory, fizikanti i njohur botëror Michio Kaku zbulon se si një test i thjeshtë, duke përdorur marshmallows mund të parashikojë sa të suksesshëm mund të bëheni.

Ky është një test për fëmijë, por rezultatet janë të njëjta dhe në jetë në bazë të zgjedhjeve që bëjmë.

“A do një ëmbëlsirë tani apo 2 ëmbëlsira pak më vonë?”

Fëmijët që e duan ëmbëlsirën tani, janë ata që zgjedhin rrugët e shkurtra. Ata që nuk duan të punojnë shumë.
Por, ka nga ata që zgjedhin opsionin e dytë. Ata mendojnë: “Nëse pres për dy orë, unë mund të kem 2 ëmbëlsira”.

Këta janë ata persona që në ardhmen kanë më shumë të ardhura, kanë një status më të lartë, kanë një karrierë më të suksesshme.

Në jetë mos zgjidhni rrugën e shkurtër! Ky është dhe çelësi i suksesit në jetë.
Personaliteti juaj formohet sa jeni ende të rinj.

Ajo që na bën ne ndryshe nga kafshët, është fakti që ne e kuptojmë kohën, ne kuptojmë të ardhmen. Në periudha të ndryshme kohe, jeta ka kuptime të ndryshme. Para zhvillimit të teknologjisë jeta kuptohej si: ‘Lind, Bëj fëmijë dhe Vdis’. Jeta ishte e poshtër.

Sot i kemi të gjitha mundësitë, kemi internetin. Ne vazhdimisht mendojmë për atë që mund të bëjmë e mund të bëhemi.

A mund t’i mësojmë një qeni të konceptojë të nesërmen? Kafshët jetojnë në të tashmen, ne arrijmë të konceptojmë të ardhmen. Ndryshe kjo quhet zgjuarsi.

Në një dhomë ndodhen dy njerëz, njëri me inteligjencë të lartë dhe tjetri me inteligjencë të ulët. Iu jepet detyra të vjedhin një bankë. Ai me inteligjencë të ulët e ka më të thjeshtë të vjedhë një bankë, të marrë paratë e të arratiset.

Personi me inteligjencë të lartë e vret më shumë mendjen për pasojat ligjore. Çështja është që mund të kemi disa hajdutë shumë të zgjuar, që parashikojnë të ardhmen. Kjo është ajo që na dallon nga kafshët. Ne vazhdimisht ëndërrojmë me sy hapur. Ne vazhdimisht krijojmë botë që nuk ekzistojnë. Ne duhet të rikrijojmë veten tonë. Dhe kuptimi i jetës është rizbulimi.

https://www.facebook.com/JayShettyIW/videos/1364500160361691/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale