Një robot i vogël, inspiruar nga një vemje - Business Magazine Albania

Një robot i vogël, inspiruar nga një vemje


Ky robot i adhurueshëm lëviz kur është i ekspozuar në diell.

Një robot i ri i krijuar nga fizikantët në Univeristetin e Varshvës është më i rëndësihsëm seç duket. Rripi i vogël dhe i tejdukshëm i polimerit elastik është vetëm një centimetër i gjatë, por është i aftë të lëviz kudo, të ngjitet në pjerrësi, të futet përmes të çarave të vogla, dhe të mbajë një peshë 10 herë më të madhe se vet ai.

Edhe pse robot të tillë të butë janë ndërtuar gjithmonë, ka qënë gjithmonë e vështirë t’i përshtasje ata me natyrën. Për shkak të sistemit molekular të materialit, i njohur si Liquid Crystalline Elastomers ose LCEs (kristalinë e lëngshme elastike), vemja lëviz kur ekspozohet në një dritë jeshile apo lazer. Ajo rrudhoset në mënyrë të ngjashme me një vemje të vërtetë para se të shtrijë trupin e saj për të bërë disa milimetra të tjerë.

“Dizenjimi i robotëve të butë bën thirrje për krijim e modeleve të reja të përmirësuar në kontroll dhe fuqizimin me energj. Ne jemi duke mësuar nga natyra dhe ndryshimi në dizajnet tona bazohen në evolucionin e natyrës” ka thënë lideri i studimit, Piotr Wasylczyk, në një deklaratë. Kërkimi i ekipit është publikuar ne gazetën Advanced Optical Materials.

/Popularmechanics.com

http://www.dailymotion.com/video/x4p86kj_lce-caterpillar_tech

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0