Një objekt misterioz po dërgon sinjale nga qendra e galaksisë, shkenctarët nuk i japin dot shpjegim - Business Magazine Albania

Një objekt misterioz po dërgon sinjale nga qendra e galaksisë, shkenctarët nuk i japin dot shpjegim

hapesira

Sinjale të çuditshme radio po vijnë nga drejtimi i qendrës së galaktikës dhe ne nuk jemi të sigurt se kush po i dërgon ato. Ato ndizen dhe fiken në dukje rastësisht, dhe burimi i tyre duket se është i ndryshëm nga çdo gjë tjetër që është parë nga hapësira.

Burimi i këtij rrezatimi është mbiquajtur “objekti i Andit” pas Ziteng Wang në Universitetin e Sidneit në Australi, i cili mban emrin Andy dhe zbuloi për herë të parë valët e radios. Ai dhe kolegët e tij i vunë re sinjalet gjashtë herë në vitin 2020 duke përdorur radio teleskopin Australian Square Kilometer Array Pathfinder. Ata bënë vëzhgime të mëtejshme me radio teleskopin MeerKAT në Afrikën e Jugut.

Studiuesit zbuluan se objekti ndizet herë pas here deri në disa javë, por ishte i errët shumicën e kohës. Kur u ndez përsëri në shkurt të këtij viti, disa muaj pas zbulimit fillestar, ata vunë në dukje disa nga teleskopët më të fuqishëm jo-radio që kemi dhe nuk panë asgjë. “Ne kemi shikuar çdo gjatësi vale tjetër që mundemi, gjatë gjithë rrugës nga infra të kuqe në optike deri në rrezet X dhe nuk shohim asgjë, kështu që nuk duket të jetë në përputhje me çdo lloj ylli që ne kuptojmë,” thotë David Kaplan në Universitetin e Ëisconsin-Milëaukee, i cili ishte pjesë e ekipit kërkimor.

Fakti që nuk ishte i dukshëm në asnjë gjatësi vale tjetër përjashtoi disa shpjegime të mundshme për këtë objekt, duke përfshirë yjet normalë, të cilët janë yje neutronë me fusha të fuqishme magnetike.

Cilado qoftë objekti i Andit, polarizimi i valëve të radios që vijnë prej tij tregon se ai ndoshta ka një fushë të fortë magnetike. Gjatë ndezjeve, shkëlqimi i tij ndryshonte deri në një faktor 100, dhe ato ndezje u zbehën jashtëzakonisht shpejt – aq shpejt sa një ditë e vetme – fakte që sugjerojnë se objekti është i vogël.

Burimi: New Scientist

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0