Një monedhë e re dixhitale garon me Bitcoin


Një monedhë tjetër dixhitale ka qenë së fundmi duke u zhvilluar ndërsa të gjithë ishin duke përdorur Bitcoin.

Bitcoin është një lloj monedhe dixhitale në të cilin përdoren teknika për të rregulluar prodhimin e njësive të monedhës dhe për të verifikuar transferimin e fondeve, që veprojnë në mënyrë të pavarur nga një bankë qendrore.

Kjo monedhë tjetër e re e përmendur më herët është Ethereum, e cila është pak a shumë si Bitcoin, por më e ndërlikuar dhe komplikuar. Bitcoin është shumë më i lartë në aspektin e vlerës monetare, por Ethereum është duke u përdorur aq shumë saqë po lehtëson punën e shumë bizneseve.

Pra, çfarë është Ethereum?

Ethereum është një aplikacion i decentralizuar që mbështet valutën dixhitale , ashtu si Bitcoin. Ju mund të paguani për gjërat online me të, me çfarëdo aparati që e lexon atë.

Por ka më shumë për Ethereum se sa për Bitcoin. Kriptokalenca, e quajtur eter, vepron përmes një “kontrate të zgjuar”. Kontrata e zgjuar është një teknologji, e cila bën “blockchain” apo regjistron çdo të dhënë publikisht dhe në mënyrë kronologjike dhe funksioni “if: then”, sistem që lejon Ethereum të tregtohet nëse një kusht i caktuar është plotësuar.

Çfarë është blockchain sërish?

Blockchain është një libër i përhapur ku regjistrohen të gjitha transaksionet e Bitcoin-it dhe Ethereum-it. Është tërësisht i decentralizuar, që do të thotë se nuk drejtohet nga asnjë person i caktuar apo kompani. Decentralizimi i saj jep një sërë aplikacionesh të tjera.

Çfarë ka bërë Ethereum tashmë?

Zhvilluesit mund të përdorin Ethereum për të ndërtuar aplikacione që përfitojnë nga teknologjia e kontratave të zgjuara që ajo përdor. Disa mbështesin mikrofinancën, ndërtojnë botën virtuale dhe parandalojnë vjedhjet e identitetit.

burimi: insajderi

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale