Një letër e veçantë drejtuar prindërve

Një letër e veçantë drejtuar prindërve

prindër

Nga Vasjan Broka

Të Dashur Prindër!

Ju që keni marrë përsipër misionin hyjnor, atë të rritjes së fëmijëve në një planet, ku jo gjithmonë gjërat shkojnë drejt. E shkuara e këtij planeti është tragjike dhe e dhimbshme, por e ardhmja e tij magjike dhe e shndritshme.

Fëmijët tuaj janë shpresa se njerëzimi mund të ndërtojë Demokraci të Vërteta. Ata jetojnë në Epokën e Artë, ku e gjithë dija njerëzore mund të arrihet me një të shtypur të ekranit.

Sfida e tyre tani është, që të mos mbyten në baltën e ndërgjegjjes njerëzore, por të lundrojnë në ujërat e kristalta të saj. Përzgjedhja e informacionit më të mirë dhe zbatimi i tij në jetën e përditshme, do të përkufizojnë njeriun e suksesshëm të Shekullit të 21-të.

Loja e jetës po bëhet më e lehtë nga ky zhvillim teknologjik dhe ekonomik, por kjo s’do të thotë të ulemi në stolin e rezervave. Ky është momenti që fëmijët dhe të rinjtë të hidhen në sulm me një skemë të mirëmenduar dhe të shënojnë për fitoren e tyre gjeniale.

Secili prej fëmijëve tuaj mbart një mesazh të rëndësishëm për t’ia komunikuar Botës. Ne duhet të bëjmë të mundur krijimin e kushteve që ata të kenë Fuqinë, Zgjuarsinë dhe Dashurinë, që ta çojnë deri në fund transmetimin e këtij mesazhi.

Për këtë kemi krijuar një kamp veror posaçërisht për të rinjtë që duan të jenë Kampionë të Jetës së tyre. Për më shumë informacion mund të vizitoni www.smarted.al dhe www.wilsonschool.edu.al.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0