Një diamant i paprekur 378 karat, u gjet në Afrikën e Jugut - Business Magazine Albania

Një diamant i paprekur 378 karat, u gjet në Afrikën e Jugut

diamant

Diamanti mund të vlejë më shumë se 15 milionë dollarë.

Në minierën Karowe, Botsvana, (Afrika e Jugut)  u zbulua diamanti i dytë më i madh brenda vetëm një muaji. Guri i gjetur është një diamant me cilësi të çmuar prej 378 karat.

Lucara Diamond, kompania që e gjeti, me qendër në Vancouver, Kanada, e ka përshkruar atë si “madhështor dhe të mrekullueshm”. Diamanti i parë i paprekur u zbulua më 15 janar 2021 dhe përbëhet nga 341 karat.

“Diamanti 378 karat i bashkohet një linje të veçantë dhe të rrallë diamantesh me vlera të jashtëzakonshme të zbuluara në Karowe dhe vazhdon të nxjerrë në pah potencialin e mrekullueshëm të diamanteve në Botsvana”, tha në një njoftim për shtyp CEO i “Lucara”, Eira Thomas. 

Sipas “Mining.com”, Ray Raj, një analist në “BMO Capital Markets”, mund të shitet për më shumë se 15 milionë dollarë.

Ky zbulim është plotësim i atyre të mëparshmëve që përfshijnë diamantet 342 karat të Queen of the Kalahari, Sethunya prej 549 karat, Lesedi La Rona  prej 1,109 karat të gjetur në 2015 dhe Sewelô në 2019. 

Lexo: ‘Unë jam si një karikaturë e vetes’… Këto janë disa nga thëniet e ikonës Karl Lagerfeld

Përveç Sewelô, diamanti i vetëm më i madh është Diamanti Cullinan 3,106 karat, i gjetur në Afrikën e Jugut në 1905. Ai ishte i prerë dhe është pjesë e disa prej Bizhuterive të Kurorës Britanike.

Me zbulimet e fundit, një zgjerim nëntokësor pritet të bëhet në minierën e Botsvana, i cili do të zgjasë pesë vjet.

Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0