Një darkë në QIELL


Në maj të vitit 2006, Hakuna Matata, një agjensi e specializuar në gastronomi dhe Grupi Fun, një kompani e specializuar në instalimet e vinçave nëpër parqe bashkuan forcat dhe bën ëndrrat e një fëmije realitet: një tavolinë fluturuese për të ngrënë darkë e pagëzuar me emrin “Dinner in the sky(dinnerinthesky.com). Gjatë viteve të fundit, “Darka në Qiell” ka kaluar qiellin e 45 vendeve … në Evropë por edhe në Australi, Japoni, Indi, Dubai, Afrikën e Jugut, Brazil, Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Kanada dhe Kinë.

Ky lloj suksesi ishte i mundur në saj të 2 rregullave të arta për aktivitetet e kompanisë: ekskluziviteti dhe siguria. Qielli është një ëndërr që i ka hipnotizuar gjithmonë qeniet njerëzore. Sot njerëzit duan të kenë përvoja të jashtëzakonshme. Kompania dëshiron t’i ofrojë klientëve të saj përvojat më të veçanta që mund të imagjinohen në një mënyrë krejtësisht të sigurt. Të gjitha këto janë ëndrra janë të arritshme në saj të “Events in the Sky”.

Siguria është rregulli i dytë i artë. Të gjitha konceptet janë të dizajnuara në bazë të normave gjermane DIN 4112. Siguria është një nga arsyet pse “Darka në qiell” tani operon në mbi 45 vende dhe ka autorizimin zyrtar nga vendet më “të vështira”, duke përfshirë Francën, Kanadan, Australinë dhe Israelin.

Kjo platformë e re ju lejon të hani një darkë apo të pini një gotë shampanjë me miqtë, ndërsa qëndroni në një lartësi prej 50 metra.

The sky is no longer the limit!

Burimi: dinnerinthesky.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale