Një asteroid gjigant po lëviz drejt Tokës - Business Magazine Albania

Një asteroid gjigant po lëviz drejt Tokës

asteroid

Një asteroid gjigant mbi 1 km i gjerë po fluturon nëpër hapësirë ​​drejt Tokës. Megjithatë, nuk do të na godasë, por do të kalojë afër më 18 janar 2022. Astronomët e quajtën atë Asteroid 7498 (1994 PC1). Asteroidi është afërsisht 2.5 herë më i lartë se Empire State Building i New York. NASA e konsideron një asteroid potencialisht të rrezikshëm për shkak të madhësisë së tij dhe se fluturon afër planetit.

Ky asteroid gjigant do të kalojë pranë Tokës

Ndonëse masiv, Asteroid 7498 (1994 PC1) nuk është një shqetësim tani. Kjo do të thotë që ne nuk duhet të shqetësohemi për ndryshimin e rrugës së tij më afër Tokës. Në fakt, 7498 pritet të kalojë vetëm brenda 1.2 milionë milje nga Toka. Kjo është mbi pesë herë distanca midis Tokës dhe Hënës. Është gjithashtu më e afërta që do të vijë për 200 vitet e ardhshme.

Për shkak se do të kalojë aq larg nga Toka, mundësia për ta parë këtë asteroid gjigant me sy të lirë është e pakët. Shikuesit do të kenë nevojë për një teleskop të vogël. Ata gjithashtu do të duhet ta kenë atë teleskop të drejtuar në vendin dhe kohën e saktë që asteroidi do të kalojë.

Ata që janë të interesuar të shohin asteroidin do të duan të përdorin një teleskop në oborrin e shtëpisë së tyre. Mundohuni ta vendosni në zona më të errëta, pasi shpejtësia e asteroidit e bën të vështirë shikimin. Do të mund ta shihni më së miri më 18 Janar, pasi të fillojë të bëjë qasjen më të afërt. EarthSky zbërthen shumë mirë rrjedhën e asteroidit, nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë detaje se kur duhet ta shihni atë.

Lexoni: Nga lojërat e olimpiadës hapësinore tek asteroidi, çfarë po ndodh me misionin e sondës së NASA-s

Zbulimi i Asteroidit 7482 (1994 PC1)

Ky asteroid gjigant u zbulua për herë të parë nga Robert McNaught në Gusht të vitit 1994. McNaught vlerësohet, por astronomë të tjerë e vëzhguan më parë asteroidin.

Astronomët zbuluan se objekti udhëton me rreth 43,754 milje në orë në krahasim me Tokën. Më pas ata ishin në gjendje të përdornin të dhënat e mbledhura gjatë 47 viteve për të përcaktuar orbitën e saktë të tij.

Sigurisht, kjo nuk është hera e parë (ose e fundit) që një asteroid i afrohet Tokës, kështu që astronomët e rinj do të kenë edhe shanse të tjera në të ardhmen.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0