Një AI sapo negocioi një kontratë për herë të parë dhe asnjë njeri nuk ishte i përfshirë - Business Magazine Albania

Një AI sapo negocioi një kontratë për herë të parë dhe asnjë njeri nuk ishte i përfshirë

AI

Në fillimin botëror, inteligjenca artificiale demonstroi aftësinë për të negociuar një kontratë në mënyrë autonome me një inteligjencë tjetër artificiale pa ndonjë përfshirje njerëzore.

Firma britanike e AI Luminance zhvilloi një sistem AI bazuar në modelin e “Proprietary Large Language” (LLM) për të analizuar automatikisht dhe për të bërë ndryshime në kontrata. LLM-të janë një lloj algoritmi AI që mund të arrijë përpunimin dhe gjenerimin e gjuhës për qëllime të përgjithshme.

Jaeger Glucina, shefi i stafit dhe drejtori menaxhues i Luminance, tha se AI i ri i kompanisë synonte të eliminonte shumë nga dokumentet që avokatët zakonisht duhet të plotësojnë çdo ditë.

“Kjo është vetëm AI që negocion me AI, që nga hapja e një kontrate në Word deri në negocimin e kushteve dhe më pas dërgimi i saj në DocuSign”, tha Jaeger Glucina.

Funksioni Autopilot i Luminance është shumë më i avancuar se Lumi, chatbot i ngjashëm me ChatGPT të Luminance.

Ky mjet, për të cilin Luminance thotë se është krijuar për të vepruar më shumë si një “bashkë-pilot”  ligjor, i lejon avokatët të kërkojnë dhe të rishikojnë pjesë të një kontrate për të identifikuar çdo flamur të kuq dhe klauzolë që mund të jetë problematike.
Me Autopilot, softueri mund të funksionojë në mënyrë të pavarur nga një qenie njerëzore, megjithëse njerëzit janë ende në gjendje të rishikojnë çdo hap të proçesit dhe softueri mban një regjistër të të gjitha ndryshimeve të bëra nga AI.

 

 

cnbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0