Nis viti i ri shkollor nën rregullat anti-Covid

Nis viti i ri shkollor nën rregullat anti-Covid

viti i ri shkollor

Rreth 480 mijë nxënës në sistemin parauniversitar u janë drejtuar bankave të shkollës këtë të hënë.

Ky vit i ri shkollor nis ndryshe nga herët e tjera për shkak të pandemisë. Për shkak të kufizimeve të numrit të nxënësve në klasa, mësimi do të jetë deri në 3 turne. Orët mësimore do të zgjasin 30 minuta dhe do të zhvillohen vetëm lëndët bazë.

Në hyrje të shkollës nxënësit bënë dezinfektimin e këpucëve, duarve dhe matjen e temperaturës. Po ashtu është përcaktuar që mësuesit e lëndës së edukimit fizik do të monitorojnë turnet e shkollës, po ashtu edhe mësuesit e lëndës së muzikës do të kenë të njëjtin funksion.

Lexoni: Arsimi 9-vjeçar, në bankat e shkollës ulen 126 mijë nxënës më pak se një dekadë më parë

Drejtoria e Përgjithshme e Arsimit Parauniversitar, me anë të një lajmërimi për mediat, u shpreh se është hartuar një formular për prindërit, ku ata do të japin përgjigje në lidhje me gjendjen shëndetësore të fëmijës së tyre.

Ministria e Arsimit ka gati një plan me 3 mundësi për këtë vit, që lidhet ngushtë me shëndetin e nxënësve dhe mësuesve. Nga mësimi në auditore, ai i alternuar dhe opsioni tjetër, krejtësisht “online”, të gjithë janë kureshtarë të shohin mbarëvajtjen e procesit.

Në total janë 1760 shkolla që hapin dyert për nxënësit. 1100 të tilla janë vetëm me një turn, në 480 me 2 turne dhe në 180 shkolla me 3 turne.

Në dispozicion janë 30 mijë mësues, ndërsa Ministria e Arsimit ka bërë të ditur se ka në gatishmëri edhe 1 mijë mësues të tjerët të cilët do të rekrutohen në rastet kur do të ketë infektime.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0