Nike do të prodhojë veshje sportive për gratë muslimane - Business Magazine Albania

Nike do të prodhojë veshje sportive për gratë muslimane


Ka qenë një javë mjaft përfshirëse për Nike, marka sportive e cila ka prodhuar një linjë veshjesh me masa plus për gratë muslimane, por duket që gjërat nuk po ngadalësohen aspak.

Tani duket se Nike është duke lançuar ‘Nike Pro Hijab’ për gratë muslimane të cilat janë edhe atlete dhe do të vihen në dispozicion në pranverën e vitit 2018.

“Nike Pro Hijab mund të ketë më shumë se një vit që po realizohet, por shtytja e saj mund të shihet edhe vite më parë, për një ndryshim kulturor të vazhdueshëm për të gjitha gratë që kanë përqafuar sportin”, thotë një deklaratë nga Nike. ”

Amna Al Haddad, një atlete femër e peshëngritjes nga Emiratet, ishte ajo që frymëzoi krijimin e ‘hixhabit sportiv’ gjattë vizitës së saj në Laboratorin e Kërkimit të Nike.

Produkti u testua muajin e kaluar në një reklamë të fundit të Nike ku paraqiti gratë atlete nga Lindja e Mesme, disa prej të cilave kishin veshur këto veshje.

Zëdhënësja globale e Nike, Megan Saalfeld tha se produkti është “projektuar si një rezultat i drejtpërdrejtë i sportistëve të cilët na kanë thënë se kishin nevojë për këtë produkt dhe ne shpresojmë se ajo do të ndihmojë atletët në të gjithë botën.”

Burimi: mashable.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0