Ngritja e pashmangshme financiare e Kinës - Business Magazine Albania

Ngritja e pashmangshme financiare e Kinës

Fuqitë e mëdha në histori kanë tendencë të kenë një gjë të përbashkët: çështjet e madhësisë. Ndërsa një treg i madh nuk garanton dominim në sferat e tjera, sigurisht që ndihmon, ndoshta më shumë se çdo faktor tjetër i vetëm.

Kjo ishte e vërtetë për Shtetet e Bashkuara dhe tani vlen për Kinën. Përtej të qenit një fuqi udhëheqëse ekonomike dhe tregtare, Kina po bëhet gjithnjë e më shumë, në mënyrë të pashmangshme, një fuqi financiare globale.

Disi, shumë ekonomistë në Perëndim nuk e panë këtë që po vinte. Edhe një dekadë më parë, pak ishin të gatshëm për rritjen e fuqisë së jashtme financiare të Kinës, me skeptikët që theksuan dobësitë e vendit. Një përjashtim i rrallë është Arvind Subramanian i Universitetit Brown. Në librin e tij të vitit 2011 Eclipse: Të jetosh nën hijen e dominimit ekonomik të Kinës, Subramanian argumentoi se dominimi i Kinës nuk ishte vetëm më i afërt, por gjithashtu do të ishte më i gjerë nga çdokush që pritej, duke përfshirë ndikim të madh financiar midis fushave që Kina do të riformësonte. Duke pasur parasysh njohjen e tij, titulli i përkthimit kinez të librit të tij, Parashikimi i Madh, mund të ketë qenë më i përshtatshëm.

Pse Subramanian e pa aq qartë atë që shumica e ekonomistëve nuk e panë? Modeli i tij, ndryshe nga kuadri standard analitik i ekonomisë, përfshinte ndryshoren e madhësisë. Një dekadë më vonë, ndikimi financiar i Kinës po bëhet i pamundur të injorohet. Në 20 muajt që fillojnë më 1 Prill 2019, 364 obligacione kineze të emërtuara në renminbi-të emetuara nga qeveria kineze dhe “bankat e politikave”, u shtuan në Indeksin e Agregatit Global të Bloomberg Barclays.

Hera e parë që obligacionet kineze të brendshme u përfshinë në një indeks të madh global ishte një moment historik në hapjen e tregjeve financiare të Kinës. Dhe u pasua nga më shumë përparim, me JP Morgan duke shtuar bonot e qeverisë kineze në indeksin e saj kryesor në tremujorin e parë të vitit 2020. FTSE Russell do të ndjekë shembullin, duke filluar më vonë këtë vit.

Me këtë, obligacionet kineze do të përfshihen në të tre indekset kryesore të bonove të gjurmuara nga investitorët globalë. Nuk duhet të jetë për t’u habitur, pra, që Indeksi i Globalizimit RMB, i cili mat rritjen në përdorimin e renminbi në det të hapur, arriti nivele të reja këtë vit, pas tre vitesh me 40% rritje vjetore.

Ndërkombëtarizimi i shpejtë i tregut të bonove të Kinës ka përshpejtuar ndërkombëtarizimin e renminbi, një proces që qeveria ka kërkuar prej kohësh të lehtësojë. Në vitin 2010, Kina lejoi bankat qendrore, bankat e pastrimit në det të hapur renminbi dhe bankat pjesëmarrëse në det të hapur të investonin në tregun e bonove ndër bankarë të Kinës.

Kina nisi lidhjen e aksioneve Shanghai-Hong Kong në 2014 dhe lidhjen e aksioneve Shenzhen-Hong Kong dy vjet më vonë. Të dy përdorin një sistem të zgjidhjes renminbi me dy drejtime. Banka Popullore e Kinës (PBOC) gjithashtu ka lejuar investitorët institucionalë të huaj të kualifikuar të hyjnë në Tregun e Obligacioneve Ndër bankare të Kinës drejtpërdrejt, pa kuota ose kufizime, që nga viti 2016. Dhe në vitin 2017, ajo krijoi China Bond Connect, e cila u jep investitorëve të huaj akses në pajisje fikse tregjet e të ardhurave në Kinën kontinentale nëpërmjet infrastrukturës tregtare në Hong Kong.

Këto përpjekje po japin fryte. Sipas Financial Times, investitorët jashtë shtetit kanë blerë aksione kineze në vlerë prej 35.3 miliardë dollarë përmes aksioneve Shanghai- dhe Shenzhen-Hong Kong deri tani këtë vit, një rritje vjetore prej rreth 49%. Që nga korriku, ata mbanin më shumë se 228 miliardë dollarë në aksione A të emërtuara në renminbi të firmave me bazë në Kinë përmes këtyre kanaleve.

Për më tepër, investitorët jashtë shtetit kanë blerë më shumë se 75 miliardë dollarë bono të qeverisë kineze këtë vit, 50% më shumë nga viti në vit, dhe rreth 578 miliardë dollarë obligacione kineze përmes kanalit China Bond Connect. Investitorët e huaj tani mbajnë një total prej 806 miliardë dollarësh në aksione dhe bono kineze, 40% më shumë se një vit më parë.

Politika monetare tepër e lirshme në SHBA dhe Bashkimin Evropian gjatë pandemisë COVID-19 ka ndihmuar pa dyshim që të nxisë këtë rritje të blerjeve të aseteve kineze. Një sasi e madhe parash po rrjedh nga SHBA dhe BE, dhe Kina është një destinacion më i sigurt për të sesa ekonomitë e tjera të tregut në zhvillim.

Por kjo nuk do të thotë se ky është një trend afatshkurtër. Anketa vjetore Globale e Investitorëve Publikë, botuar nga Forumi Zyrtar i Institucioneve Monetare dhe Financiare, tregon se 30% e bankave qendrore planifikojnë të rrisin zotërimet e tyre renminbi në 12-24 muajt e ardhshëm, krahasuar me 10% vitin e kaluar. Në Afrikë, pothuajse gjysma e bankave qendrore planifikojnë të rrisin rezervat e tyre renminbi.

Si rezultat, pjesa e renminbi në rezervat globale të këmbimit valutor është në rrugën e duhur për t’u rritur me një normë mesatare vjetore prej afërsisht një pikë përqindjeje për pesë vitet e ardhshme. Hulumtimi nga Goldman Sachs dhe Citi parashikon që renminbi do të jetë ndër tre monedhat kryesore në botë brenda një dekade.

Ndërsa Kina hap tregjet e saj të kapitalit, ajo po shtyn në heshtje zhvillimin e monedhës dixhitale të bankës së saj qendrore (CBDC), e-CNY. CBDC aktualisht është duke u testuar në një mostër përfaqësuese të dhjetë qyteteve kryesore, duke e vendosur Kinën shumë përpara shumicës dërrmuese të bankave të tjera qendrore: ndërsa 80% kanë filluar të hartojnë një sistem të monedhës dixhitale, vetëm 16% e tyre kanë arritur pilotin fazë.

Kina gjithashtu ka zhvilluar një sistem dixhital pagesash ndërkufitare. Tani, PBOC është bashkuar me Autoritetin Monetar të Hong Kongut, Bankën e Tajlandës dhe Bankën Qendrore të Emirateve të Bashkuara Arabe për të nisur një projekt kërkimor shumëpalësh, Ura e shumëfishtë CBDC, e cila do të eksplorojë mënyra për të përfshirë monedhat dixhitale në ndërkufitare sistemet e pagesave.

Ndërsa e-CNY aktualisht është duke u pozicionuar si një kupon pagese me para, potenciali i tij është i madh. Ndërsa Nisma e Brezit dhe Rrugës së Kinës lehtëson një rritje të flukseve të tregtisë dhe investimeve, e-CNY do të zgjerojë përdorimin e renminbi në zgjidhjen e transaksioneve ndërkufitare, do të zvogëlojë varësinë nga rrjeti SWIFT i udhëhequr nga SHBA dhe do të vendosë bazën për krijimin e një rrjeti rajonal më i përshtatshëm i pagesave të monedhës dixhitale i udhëhequr nga Kina. Më e rëndësishmja, e-CNY me siguri do të ndihmojë Kinën të ndërkombëtarizojë borxhin e saj të brendshëm prej shumë trilion dollarësh, duke krijuar kështu një treg të madh për ta kthyer renminbin në një monedhë të ndërkombëtarizimit.

Çfarëdo sfidash me të cilat përballet Kina, rritja e saj financiare nuk mund të injorohet më. Dhe parashikimi dhjetëvjeçar i Subramanian mbetet i vlefshëm: Do të ndodhë më shpejt dhe më gjithëpërfshirës nga sa presin shumica e vëzhguesve.

Project Syndicate

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0