Nga 15 Gushti marrja e patentës do të vonojë vetëm 30 minuta


Për të gjithë personat që do të pajisen me patentë pas datës 15 gusht, Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor ka një lajmërim. Në një njoftim zyrtar në rrjetin social Facebook, ata njoftojnë se “Lëshimi i kartonit të ri të leje drejtimit (Patenta), nga 15 Gushti do realizohet në vetëm 30 minuta!”

Menjëherë pasi të keni marrë përgjigjen nga testimi juaj, brenda 30 minutave do të pajiseni me patentë. Ajo që vlen të theksohet, është se kjo risi nuk do të ketë një tarifë ekstra.

Kjo risi e cila po aplikohet për herë të parë në Shqipëri, do të startojë me kryeqytetin, pasi Tirana lëshon rreth 45% të patentave në të githë vendin. Ata bëjnë me dije gjithashtu se kjo metodë, do të përhapet shumë shpejt edhe në qytetet e tjera të vendit, një një afat shumë të shkurtër kohor.

Lexo: Patenta, shkurtohet numri i pyetjeve për testin teorik

Kujtojmë se vendi ynë në vitin 2018 ka hasur disa pengesa në aspektin e dhënies së patentave, pasi në Nëtor 2018 ky process vononte 15 ditë dhe për dy muaj, në mungesë të prokateve nuk prodhoheshin patenta. Sipas tyre kjo risi do të lehtësojë qytetarët.

As mik, as bakshishe, jo privilegj por e drejtë për të gjithë!- e mbyll deklaratën DPSHTRR.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale