New York: Promovohet vera “StoneCastle” e Rahovecit - Business Magazine Albania

New York: Promovohet vera “StoneCastle” e Rahovecit


Pas promovimit që i bëri Ambasadori japonez i OKB-së në Kosovë, vera shqiptare e Rahovecit, u promovua edhe në Wall Street në Manhattan. Kompania “StoneCastle” Distributors, degë përfaqësuese e verarisë “StoneCastle” nga Rahoveci, pronë e familjes Gecaj, organizoi promovimin e verës në restsorantin “Bateri Gardens” në qendrën e biznesit Wall Street, afër Statujës së Lirisë.

Para rreth 150 biznesmenëve, pronarëve të restoranteve, drejori i kompanisë “StoneCastle” Distributors, Avni Gecaj, shpalosi planet e kompanisë së tij në SHBA, duke theksuar se falë investimeve nga SHBA, vera “StoneCastle” me prodhimet e veta është hedhur me sukses në tregun Amerikan. Për këtë ai u shpreh se u është mirënjohes të atit Rrustem Gecaj dhe kushëririt Harry Bajraktari për investimet e bëra në vendlindjen e tyre.

Burimi: fax.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0