Nevojiten masa për mbrojtjen e shtresave në nevojë dhe sipërmarrjeve të vogla - Business Magazine Albania

Nevojiten masa për mbrojtjen e shtresave në nevojë dhe sipërmarrjeve të vogla

mbrojtje e shtresave në nevojë

Në një intervistë për Businessmag, ish Ministri i Financave Arben Malaj thekson barrën e rëndë të krizës për gjysmën e popullsisë. Sipas tij, qeveria dhe parlamenti  duhet të sigurojnë masa mbështetëse dhe lehtësuese për shtresën e popullsisë me të ardhura të ulëta dhe në kufijtë e varfërisë, ashtu si edhe për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Familjet sipas tij, nevojitet të kenë një qasje të re për përdorimin efektiv të burimeve të tyre.

Lufta në Ukrainë, pas pandemisë duket se ka goditur të gjitha tregjet dhe kryesisht ato të Europës. Në supermarkete, çmimet janë gati dyfishuar për disa produkte bazë, ndërsa nafta dhe gazi në vendin tonë, kanë shënuar rritjen më të madhe.

Në këndvështrimin tuaj, cili është shqetësimi më i madh i tregjeve aktualisht? Futja në një zinxhir rritjesh çmimi për shkak të mungesës së lëndës së parë? Rreziku i mungesës së produkteve bazë të konsumit? Varfërimi i mëtejshëm i shtresës në nevojë? 

Shkëputja e zinxhirit të funizimeve globale për shkak të luftës në Ukrainë është sot shqetësimi më i madh. Askush nuk e di se sa do të zgjasë dhe sa do të shtrihet. Mallrat që janë pjesë e shkëputjes së zinxhirit të furnizimeve do të sjellin rritje të çmimeve të produkteve kritike, siç është nafta, gazi dhe ushqimet. Shqetësimi bëhet kritik, duke patur parasysh peshën e konsiderueshme që kanë furnizimet nga Rusia dhe Ukraina për tregjet europiane e globale.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0