Nëse nuk e përdorni telefonin për një kohë të gjatë, Google ju fshin të dhënat


Ruajtja e të dhënave në telefonin tuaj ka një afat skadimi dhe ato do të fshihen nëse nuk e përdorni telefonin për dy javë.

Falë një sërë përmirësimesh të vogla në opsionet backup, Google e ka bërë relativisht të lehtë të kalojë nga një pajisje Android në një tjetër.

Megjithatë, duket se kalimi në një pajisje të re nuk do të funksionojë aq mirë nëse largoheni nga një telefon smart për një kohë të gjatë joaktive. Një përdorues i pakënaqur u ankua se Google fshiu të dhënat e tij pa e paralajmëruar. Kjo ndodhi pas zëvendësimit të telefonit Nexus 6P me një iPhone të vjetër. Kur ai pa në dosjen backup në Google Drive, gjeti se kishte një mungesë të tyre për NePs 6P. Mbështetja e klientit konfirmoi se nuk ka asnjë mënyrë për të kthyer të dhënat.

Fshirja e llogarive joaktive kryhet nga shërbime të shumta të ruajtjes, përfshirë Dropbox. Problemi është se Google nuk e ka informuar ose paralajmëruar përdoruesin që të heqë përmbajtjen e ruajtur.

/Telegrafi

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale