Nëse e mbani telefonin në veshin e djathtë, po dëmtoni trurin tuaj

Nëse e mbani telefonin në veshin e djathtë, po dëmtoni trurin tuaj


Rrezatimi i smartfonëve mund të shkatërrojë memorien e adoleshentëve.

Memoria vizuale ndodhet në hemisferën e djathtë dhe lidhet me aftësinë tonë për të dalluar objektet, imazhet dhe format.

Njerëzit që e përdorin telefonin në veshin e djathtë janë shumë më të prekur nga rrezatimi.

Hulumtuesit nga Instituti Zviceran i Shëndetit Publik studiuan rreth 700 adoleshentë nga mosha 12 deri në 17 në Zvicër.

Ata analizuan lidhjen midis ekspozimit të përditshëm ndaj fushave elektomagnetike me radiofrekuencë (RF-EMF) dhe performancën e kujtesës së tyre. Efektet e RF-EMF ishin më të theksuara te adoleshentët që e mbanin telefonin në veshin e djathtë.

Sipas studiesve, rekomandohet që të përdorni veshin e majtë për telefonata, në mënyrë që të mbroni trurin nga rrezatimi. “Trupi juaj nuk është simetrik, e as telefoni,” thotë inxhinieri Harun Šiljak.

Sipas një studimi të vitit 2013, veshi që përdorni automatikisht për të folur në telefon përputhet me anën dominante të trurit tuaj. Njerëzit ku ana e majtë e trurit është dominante kanë më shumë gjasa të përdorin dorën e tyre të djathtë për të marrë telefonin, ndërsa e kundërta është e vërtetë për njerëzit me anën e djathtë të trurit.

/DailyMail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0