Në studimin për cilësinë e jetës, Tirana renditet nga të fundit kryeqytete europiane

Në studimin për cilësinë e jetës, Tirana renditet nga të fundit kryeqytete europiane


Tensionet e tregtisë dhe nën-normat populiste vazhdojnë të dominojnë klimën globale ekonomike. Kombinuar me spektrin e shtrëngimit të politikës monetare dhe paqëndrueshmërisë që ekziston në tregje, bizneset ndërkombëtare janë nën presion më të madh se kurrë për të marrë të drejtën e veprimtarisë së tyre jashtë shtetit.

Anketa për Cilësinë e Jetës nga Mercer tregon se shumë qytete në mbarë botën ende ofrojnë mjedise atraktive për të bërë biznes dhe më së miri e kuptojnë se cilësia e jetesës është një komponent thelbësor i qytetit për bizneset dhe talentet e lëvizshme.

“Aftësitë janë integrale për veprimtaritë botërore të shumë bizneseve ndërkombëtare dhe suksesi i tyre lidhet drejtëpërdrejt me mirëqenien personale dhe profesionale të individëve në rajonet ku këto kompani operojnë,” “, tha Ilya Bonic, Partner i Lartë dhe President i Mercer’s Career.

“Kompanitë që duan të zgjerohen jashtë shtetit duhet të marrin në kosideratë vendndodhjet m

ë të mira për stafin dhe zyrat e reja. Çelësi është të dhëna relevante e të besueshme dhe matje të standardizuara, të cilat janë thelbësore për punëdhënësit për të marrë vendime kritike, për të vendosur se ku duhet të vendosin zyrat për të përcaktuar mënyrën e shpërndarjes, shtëpitë dhe shpërblimin e fuqisë punëtore globale “.

Qytetet Europiane vazhdojnë të kenë cilësinë më të lartë të jetës në botë, me Vienën(1), Zyrihun (2) dhe Mynihun (3) që renditen në vend të parë, të dytë dhe të tretë jo vetëm në Europë, por dhe globalisht. Nga 20 vendet për mirëqenien më të lartë në botë, 13 prej tyre janë vende europiane. Kryeqytetet e mëdha si Berlin (13), Paris (39) dhe Londër (41) mbeten statik në renditjen e këtij viti, ndërkohë Madridi (46) dhe Roma (56) janë rritur me tre vende. Minsk (188), Tirana (175) dhe Shën Petërburg (174) janë të fundit në anketën për cilësinë e lartë të jetës në Europë për vitin 2019.

Qyteti më i sigurt në Europë është Luksemburgu, i pasuar nga Bazel, Bern, Helsinki dhe Zyrihu.

/Mercer

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0