Në disa aeroporte, robotët do të parkojnë mjetet për llogarinë tuaj


Robotët  STAN do të parkojnë makinat në aeroportin e Gatwick në Mbretërinë e Bashkuar, në mes të këtij viti.

Nëse mendoni se jeni perfekt në parkim, Stan mund ta bëjë më mirë se ju. Roboti nuk ka nevojë për hapësirë dhe mund t’i parkojë makinat shumë afër njëra-tjetrës.

Stan, një robot i vogël, do të marrë automatikisht automjetin e do ta lëshojë atë në një hapësirë shumë të ngushtë, pa pasur nevojë t’i përdorë çelësat.

Roboti është produkt i Stanley Robotics. Kjo nuk është hera e parë për kompaninë e robotikës. Edhe nëse gjendeni në aeroportet si Dusseldorf, Paris apo Lion, do të asistoheni nga robotët që parkojnë automjetin tuaj.

Qëllimi kryesor për Stan është rritja e numrit të automjeteve që mund të parkohen në një zonë të caktuar.  Në Gatwick përmes robotit pretendohet të parkohen 270 mjete në të njëjtën hapësirë ku aktualisht parkohen 170 automjete.

Standard.co.uk

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale