Në 100 ditët e para të Biden, më të pasurit e Amerikës rritën pasuritë e tyre me 195 miliardë - Business Magazine Albania

Në 100 ditët e para të Biden, më të pasurit e Amerikës rritën pasuritë e tyre me 195 miliardë

Presidenti i SHBA Joe Biden dëshiron që amerikanët më të pasur të paguajnë pjesën e tyre të drejtë të taksave, por rezulton se ata janë bërë një nga përfituesit kryesorë të presidencës së tij.

Vlera e kombinuar neto e 100 personave më të mirë ultra të pasur në SHBA është ngritur në qiell me 195 miliardë dollarë që kur Biden mori detyrën, sipas llogaritjeve të Bloomberg. Nga zgjedhja e tij deri në inaugurimin e tij, ata shtuan 267 miliardë dollarë në pasuritë e tyre, duke e çuar fitimin e tyre të përgjithshëm në 461 miliardë dollarë që nga 4 nëntori.

Rritja e pasurisë së miliarderëve në 100 ditët e para të presidencës së Biden është rreth 20% e rezervave të parave që ata miliarderë u grumbulluan midis inaugurimit të Trump dhe zgjedhjeve të vitit 2020. Sipas të dhënave të Bloomberg, ata u bënë më të pasur 860 miliardë dollarë gjatë asaj periudhe.

Fitimet bazohen kryesisht në masa të mëdha stimuluese për të ndihmuar ekonominë të zbusë krizën e koronavirusit, e cila rezultoi në një tubim të tregut të aksioneve. Përveç masave të trilionë vlerave të rëna dakord nga Trump, Biden miratoi një paketë tjetër stimuluese prej 1.9 trilionë dollarësh. Kjo i dha një tjetër hov aksioneve, me indekset S&P 500 dhe Dow Jones që u hodhën rreth 10% që nga inaugurimi i Biden.

Krerët e gjigantëve të teknologjisë dhe tregtisë elektronike si Amazon dhe Facebook ishin fituesit më të mëdhenj, si në kulmin e pandemisë ashtu edhe gjatë tubimit të fundit në tregun e aksioneve. Pasuria kolektive e miliarderëve amerikanë është rritur me 55% gjatë 13 muajve të fundit, duke arritur 4.56 trilionë dollarë, sipas një raporti nga Instituti për Studime të Politikave dhe Amerikanët për Drejtësinë e Taksave.

Megjithatë, Biden tani dëshiron që 1% më e pasur e amerikanëve dhe korporatave “të paguajnë pjesën e tyre të drejtë”, tha ai në fillim të kësaj jave. Ai dëshiron të sjellë “miliarda dollarë” në ekonomi dhe propozon marrjen e grupit të lartë të taksave për ata që bëjnë 400,000 dollarë ose më shumë në 39,6% dhe rritjen e taksave të fitimeve kapitale për ata që bëjnë më shumë se 1 milion dollarë në vit.

Russian Today

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0