Ndryshime në Kodin Penal: 3 vite burg mund t’i blesh me lekë

Ndryshime në Kodin e ri Penal. Nëse një qytetar dënohet nga Gjykata për një vepër penale, e cila e ka tavanin e dënimit deri në 3 vite burg, dënimin mund ta shmangni në pagimin e një shume të hollash.

Në rastet kur autori i veprës penale, i cili paraqet rrezikshmëri të ulët shoqërore dhe nuk ka shkelur një sërë ‘kufizimesh’, mund të dalë nga qelia vetëm duke paguar. Një ditë burgim llogaritet me 5 mijë lekë të reja.

“Gjykata, në rastet kur dispozita parashikon një dënim paraqesin rrezikshmëri të ulët shoqërore dhe kur cakton një dënim gjer në një vit burgim, mund të vendosë zëvendësimin e dënimit me burgim me pagimin e një shume të hollash në favor të shtetit, duke llogaritur një ditë burgim me 5 mijë lekë. Kjo dispozitë nuk zbatohet në rastet e veprave penale të kryera nga nënpunësit publikë, vepra penale të korrupsionit, kundër drejtësisë, kundër personit apo dhunës në familje,”-shkruhet në ndryshim.

Por një “favorizim” i tillë,  nuk aplikohet nëse vepra penale është kryer nga nënpunësit publike, për të akuzuarit për korrupsion, krime kundër drejtësisë, kundër personit apo edhe dhunës në familje.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0