Ndotja e ajrit shkurton minimalisht 2 vjet jetë - Business Magazine Albania

Ndotja e ajrit shkurton minimalisht 2 vjet jetë

Ndotja atmosferike i heq mesatarisht 2 vjet jetë çdo banori të tokës. Të paktën kështu rezulton sipas një studimi nga Universiteti i Chicagos, duke u bazuar edhe në statistikat e matjes së cilësisë së Ajrit, Air Quality Life Index.

Rezulton se në botë ajri më i ndotur frymohet në 4 vende, India, Bangladesh, Pakistan dhe Nepal, ku përllogaritet të ndryshojnë dhe një njeri mund të humbë mesatarisht 5 vjet jetë. Ndërsa Kina është vendi që regjistron përmirësimin më të lartë gjatë kohëve të fundit, që vjen nga politikat e shumta të hartuara së fundmi pikërisht për të ulur ndotjen atmosferike si pasojë e industrive të panumërta që punojnë atje.

Ndotja e ajrit dhe pasojat e saj mbi jetën e njeriut janë në vend të parë për shkallën e dëmeve, në matje me vitet e jetës. Ndiqet nga duhani, që njeriut i heq mesatarisht 1.8 vjet jetë, dhe alkooli e droga që shkurtojnë jetën 11 muaj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0