Ndotja e ajrit shkurton minimalisht 2 vjet jetë

Ndotja atmosferike i heq mesatarisht 2 vjet jetë çdo banori të tokës. Të paktën kështu rezulton sipas një studimi nga Universiteti i Chicagos, duke u bazuar edhe në statistikat e matjes së cilësisë së Ajrit, Air Quality Life Index.

Rezulton se në botë ajri më i ndotur frymohet në 4 vende, India, Bangladesh, Pakistan dhe Nepal, ku përllogaritet të ndryshojnë dhe një njeri mund të humbë mesatarisht 5 vjet jetë. Ndërsa Kina është vendi që regjistron përmirësimin më të lartë gjatë kohëve të fundit, që vjen nga politikat e shumta të hartuara së fundmi pikërisht për të ulur ndotjen atmosferike si pasojë e industrive të panumërta që punojnë atje.

Ndotja e ajrit dhe pasojat e saj mbi jetën e njeriut janë në vend të parë për shkallën e dëmeve, në matje me vitet e jetës. Ndiqet nga duhani, që njeriut i heq mesatarisht 1.8 vjet jetë, dhe alkooli e droga që shkurtojnë jetën 11 muaj.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale