NASA zbulon ujë në sipërfaqen e Hënës

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e Hënës

NASA

NASA ka njoftuar se ka zbuluar ujë në sipërfaqen e hënës. Ky zbulim tregon se uji mund të shpërndahet në të gjithë sipërfaqen hënore, dhe jo vetëm në pjesët e ftohta e të pandriçuara të Hënës.

Hulumtuesit kanë publikuar dy studime në gazetën Nature Astronomy, dhe gjetjet e tyre i kanë ndarë me publikun gjatë një konference të NASA-s të mbajtur të hënën.

Observatori Stratosferik i NASA-s për Astronominë Infra të kuqe (SOFIA), ka konfirmuar se uji u pikas afër kraterit Clavius, një nga formacionet më të mëdha të kraterit në satelitin qiellor dhe që mund të shihet me sy të lirë. Kështu tha në një konferencë për shtyp Paul Hayne, një shkencëtar në Universitetin e Kolorados.

Lexoni: Rrjeti 4G në Hënë, NASA firmos kontratë me Nokia-n

Hayne është autori kryesor i një prej studimeve të botuara mbi këtë temë.

 “Ne kishim indikacione se H2O – uji që ne njohim – mund të jetë i pranishëm në anën e ndriçuar nga Dielli të Hënës”, tha Paul Hertz, drejtori i Divizionit të Astrofizikës në Drejtorinë e Misionit Shkencor në Selinë e NASA-s në Uashington. “Tani e dimë që është atje. Ky zbulim sfidon të kuptuarit tonë të sipërfaqes hënore dhe ngre pyetje intriguese në lidhje me burimet e rëndësishme për eksplorimin e thellë të hapësirës.”

Si krahasim, shkretëtira e Saharasë ka 100 herë më shumë sasi uji sesa ajo që u zbulua në sipërfaqen hënore. Pavarësisht nga sasitë e vogla, zbulimi ngre pyetje të reja se si krijohet uji dhe si vazhdon në sipërfaqen e ashpër hënore pa ajër.

Lexoni: NASA do të dërgojë gruan e parë në Hënë

NASA shkruan se është e “etur të mësojë gjithçka” që mundet për praninë e ujit në Hënë para se të dërgojë në sipërfaqen hënore gruan e parë astronaute si dhe një astronaut tjetër në vitin 2024. Agjencia synon krijimin e një pranie të qëndrueshme njerëzore atje deri në fund të dekadës.

NASA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0