Musk në “luftë” me Twitter. Nuk e blen kompaninë, nëse nuk merr informacion për llogaritë false - Business Magazine Albania

Musk në “luftë” me Twitter. Nuk e blen kompaninë, nëse nuk merr informacion për llogaritë false

Twitter përsëriti se do të mbajë Elon Musk përgjegjës për kushtet e ofertës së tij të propozuar për blerjen prej 44 miliardë dollarësh pasi miliarderi përsëri kërcënoi se do të tërhiqej nga marrëveshja për çështjen e llogarive false.

Në një depozitim të letrave me vlerë të hënën, Musk tha se beson se Twitter po shkel marrëveshjen e tyre duke mos përmbushur kërkesat e tij për më shumë informacion rreth llogarive të padëshiruara dhe false. Muajin e kaluar, Musk tha se nuk do të vazhdonte me ofertën e tij nëse gjigandi i mediave sociale nuk mund të provojë se robotët përbëjnë më pak se 5% të përdoruesve të tij. Musk ka vlerësuar se llogaritë e rreme përbëjnë të paktën 20% të të gjithë përdoruesve.

Në një deklaratë, Twitter tha se “ka dhe do të vazhdojë të ndajë informacione në bashkëpunim” me Musk. Kompania tha se beson se marrëveshja është në interesin më të mirë të të gjithë aksionarëve dhe synon “të mbyllë transaksionin dhe të zbatojë marrëveshjen e bashkimit me çmimin dhe kushtet e rënë dakord”.

Lexo edhe: Elon Musk i quan algoritmet e lajmeve në Twitter ‘manipuluese’

Shefi Ekzekutiv i Twitter, Parag Agrawal, është grindur me Musk publikisht në Twitter për robotët. Agrawal ka thënë se kompania ka rishikues njerëzor që shikojnë “mijëra llogari” për të përcaktuar prevalencën e robotëve, por shtoi se ai nuk mund të ndajë më shumë specifika për shkak të shqetësimeve të privatësisë.

“Fatkeqësisht, ne nuk besojmë se ky vlerësim specifik mund të kryhet nga jashtë, duke pasur parasysh nevojën kritike për të përdorur informacionin publik dhe privat,” shkroi Agrawal në maj.

Musk beson se rezistenca e kompanisë për të dhënë më shumë informacion është një “shkelje e qartë materiale e detyrimeve të Twitter sipas marrëveshjes së bashkimit dhe zoti Musk rezervon të gjitha të drejtat që rrjedhin prej saj, duke përfshirë të drejtën e tij për të mos përfunduar transaksionin dhe të drejtën e tij për të përfunduar marrëveshjen e bashkimit”.

Marrja e propozuar përfshin një tarifë ndarjeje prej 1 miliard dollarësh për secilën palë, por Musk nuk mund të largohet thjesht duke paguar tarifën. Marrëveshja e bashkimit përfshin një dispozitë specifike të performancës që lejon Twitter të detyrojë Musk të përmbushë marrëveshjen, sipas dosjes origjinale. Kjo mund të nënkuptojë se, nëse marrëveshja përfundon në gjykatë, Twitter mund të sigurojë një urdhër që detyron Musk të përfundojë bashkimin në vend që të fitojë kompensim monetar për çdo shkelje të tij.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0