Elon Musk i quan algoritmet e lajmeve në Twitter 'manipuluese' - Business Magazine Albania

Elon Musk i quan algoritmet e lajmeve në Twitter ‘manipuluese’

algoritmet e lajmeve

Elon Musk tha se përdoruesit e Twitter po “manipuloheshin” nga algoritmi i lajmeve të faqes, duke nxitur një përgjigje nga themeluesi dhe ish-CEO Jack Dorsey. 

Në një postim në Twitter të shtunën, Musk tregoi se feed i paracaktuar në Twitter, i cili tregon tweetet bazuar në popullaritetin dhe interesat e një përdoruesi, duhet të zëvendësohet.  

“Ju jeni duke u manipuluar nga algoritmi në mënyra që nuk i kuptoni,” tha Musk, duke u thënë ndjekësve të tij që të “rregullojnë” feed e tyre në Twitter për të shfaqur “tweet-et e fundit” duke shtypur yllin në pjesën e sipërme djathtas të ekranit.  

Dorsey u përgjigj duke mos u pajtuar me Musk, duke thënë se funksioni ishte një mjet për të përditësuar ndjekësit mbi lajmet në trend dhe ndryshohej lehtësisht.  

Lexoni: Elon Musk postoi për të thënë se marrëveshja e tij në Twitter është ‘përkohësisht në pritje’

Dorsey më pas iu përgjigj një postimi në Twitter nga një përdorues tjetër, i cili tha se funksioni ishte krijuar për manipulim, por që mund të kishte pasoja. 

“Jo, nuk ishte krijuar për të manipuluar. Ai ishte krijuar për të kapur dhe për të përmbushur atë me të cilën angazhoheni,” tha Dorsey, duke argumentuar se opsioni aktual për të qenë në gjendje të zgjidhni ishte më i miri. 

Musk iu përgjigj vetes rreth tetë orë më vonë, duke treguar se çdo manipulim nuk ishte i qëllimshëm. 

“Unë nuk po shpreh se ka keqdashje në algoritëm, por përkundrazi që po përpiqet të hamendësojë atë që mund të dëshironi të lexoni dhe, duke e bërë këtë, manipuloni/përforconi pa dashje pikëpamjet tuaja pa e kuptuar se kjo po ndodh”, shkroi Musk në Twitter. “Për të mos përmendur gabimet e mundshme në kod. Burimi i hapur është rruga për të zgjidhur besimin dhe efikasitetin.” 

Algoritmi Twitter ka qenë një pikë kyçe e bisedës për Musk, i cili dëshiron që ai të jetë me burim të hapur për të rritur besimin në platformë, pasi ai tha të premten se blerja ishte në pritje të konfirmimit se 5% e llogarive të faqes i përkisnin llogarive ‘bot’ të automatizuar. Musk dyshon se shifra është më e lartë dhe tha se do të merrte një shembull prej 100 ndjekësish të rastësishëm të llogarive në Twitter. 

 /insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0