Musk ndryshon sërish politikën e Twitter. Vetëm përdoruesit e verifikuar do shfaqen tek faqja e rekomandimeve - Business Magazine Albania

Musk ndryshon sërish politikën e Twitter. Vetëm përdoruesit e verifikuar do shfaqen tek faqja e rekomandimeve

Elon Musk tha se vetëm llogaritë e verifikuara do të shfaqen në faqen e rekomandimeve të Tëitter, ndërsa miliarderi vijon të trondisë platformën e mediave sociale.

Skeda “For You” në Twitter u tregon përdoruesve cicërima nga njerëz që nuk i ndjekin, por që u rekomandohen atyre nga algoritmi i firmës së mediave sociale. Deri më sot, kjo ka treguar llogari nga çdo përdorues i Twitter, pavarësisht nëse ata janë të verifikuar apo jo.

Por Musk njoftoi në një postim në Twitter të hënën vonë se, në vazhdim, vetëm llogaritë e verifikuara do të shfaqen në seksionin “Për ty” të faqes.

Musk pretendon se kjo lëvizje “është e vetmja mënyrë realiste për të adresuar grupet e avancuara të AI-ve që marrin përsipër të bëjnë lajme virale”. Musk tha gjithashtu se vetëm përdoruesit e verifikuar do të mund të votojnë në sondazhe.

Lexo edhe: Përdoruesit e Twitter i kërkojnë Elon Musk të ndryshojë opsionin

Që kur bleu Twitter vitin e kaluar, Musk ka kërkuar të ndryshojë mënyrën se si kompania bën verifikimin. Përpara blerjes së Musk, Twitter-i përdorte një shenjë blu si një mënyrë për të identifikuar llogarinë që përputhet me personin ose kompaninë që thotë se është. Ky proces ishte falas dhe zbatohej për personazhe të famshëm, gazetarë, zyrtarë qeveritarë dhe organizata.

Musk prezantoi një shërbim abonimi vitin e kaluar të quajtur Twitter Blue që lejon një përdorues të paguajë 8 dollarë në muaj për t’u verifikuar dhe për të marrë shenjën blu.

Musk është përpjekur të gjejë mënyra për të gjeneruar flukse të reja të ardhurash në Twitter, me verifikimin me pagesë që është një politikë kryesore. Por kompania thuhet se ka humbur një vlerë të madhe.

Musk u tha punonjësve javën e kaluar se Twitter tani vlerësohet në 20 miliardë dollarë, sipas një emaili dërguar punonjësve i parë nga New York Times. Kjo është gati 50% më pak nga 44 miliardë dollarë që Musk pagoi për kompaninë vitin e kaluar./ CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0