“Mos Paguaj”, fushata më e re në Britani kundër kostos së lartë të jetesës - Business Magazine Albania

“Mos Paguaj”, fushata më e re në Britani kundër kostos së lartë të jetesës

Ndërsa paralajmërimet rreth faturave të larta të energjisë në Britani rriten nga dita në ditë, një organizatë aktivistësh po u kërkon konsumatorëve që thjesht të hyjnë në grevë.

Don’t Pay(Mos Paguaj) shpreson të grumbullojë një milion mbështetës, të cilët do të anullojnë pagesat e tyre direkte ndaj kompanive të energjisë në masë me 1 Tetor. Që nga mesi i Qershorit lëvizja ka tërhequr më shumë se 130,000 mbështetës.

Lexo edhe: Inflacioni në eurozonë arrin rekord të ri në muajin gusht

“Mos Paguaj” është njëra prej protestave kundër kostos së lartë të jetesës në Mbretërinë e Bashkuar. Avokatët, drejtuesit e trenave dhe punonjësit e postës po bëjnë grevë për përmirësimin e pagave dhe kushteve, me infermierët dhe mësuesit që votojnë gjithashtu për të ndërmarrë veprime.

Fushata “Mos Paguaj”, i përngjason në histori grevës së pagesave ‘Nuk mund të paguaj, nuk do të paguaj’ pas përpjekjes së dështuar të Margaret Thatcher për të futur taksën e votimit në fund të viteve 1980.

Por, lëvizja është quajtur “e papërgjegjshme” nga qeveria, e cila nxori paralajmërime se mund të dëmtojë rezultatet financiare të kompanvie energjetike dhe të çojë në pagesa më të shtrenjta të karburantit.  Financial Times 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0