Mobilizimi, spitali ndërtohet për 6 ditë


Qyteti kinez i Wuhan është përcaktuar për të ndërtuar një spital brenda gjashtë ditëve në mënyrë që të trajtojë pacientët që dyshohen se kanë koronavirus.

BBC, shkruan se, aktualisht janë 830 raste të konfirmuara në Kinë, 41 prej të cilëve kanë vdekur.

Spitalet në qytet janë mbipopulluar nga banorë të shqetësuar dhe farmacitë po mbarojnë të gjitha ilaçet.

Sipas mediave shtetërore, spitali i ri do të ketë rreth 1.000 shtretër dhe shtrihet në një sipërfaqe rreth 20 mijë metra katrorë.

“Ai është gati si një spital karantinë ku dërgohen njerëzit me problem infektive” tha Joan Kaufman, lektor I shëndetit dhe mjekësisë sociale në në shkollën e mjekësisë në Harvard.

Ky pritet të jetë një record i ri dhe pasqyron mobilizimin dhe respektimin rigoroz të rregullave e objektivave. Në vitin 2003, Brenda 7 ditësh u ndërtua spitali në Pekin, ndaj ekipi actual po synon të mposhtë atë rekord.

“Ky vend autoritar mbështetet në këtë qasje mobilizimi nga lart poshtë. Ata mund të kapërcejnë natyrën burokratike dhe kufizimet financiare dhe janë në gjendje të mobilizojnë të gjitha burimet,” tha përfaqësuesi i shëndetit publik Huang.

Ai tha se inxhinierët do të silleshin nga i gjithë vendi në mënyrë që të përfundonin ndërtimet në kohë. Përsa u përket furnizimeve mjekësore, Wuhan ose mund të marrë furnizime nga spitalet e tjera ose mund t’i porosisë ato nga fabrikat.

Në vitin 2003, Spitali Xiaotangshan u ndërtua në Pekin për të akomoduar numrin e pacientëve që shfaqnin simptoma të Sars. Ai u ndërtua në shtatë ditë, duke thyer rekordin botëror për ndërtimin më të shpejtë të një spitali. Rreth 4,000 njerëz kanë punuar për të ndërtuar spitalin, ditë e natë në mënyrë që të përmbushin afatin.

Brenda dy muajve, në këtë spital u vendos një e shtata e pacientëve me Sars, e cila u vlerësua si “mrekulli në historinë e mjekësisë”.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale