Mjeku kinez që diagnostikoi rastet fillestare në Wuhan: Autoritetet fshehën shifrat reale

Një mjek kinez ka konfirmuar që zyrtarët e Wuhan-it kanë mbuluar shkallën e shpërthimit fillestar. Profesori Yuen Kwok-yung, i cili vizitoi ish-epiqendrën e koronavirusit në janar për të ndihmuar në diagnostikimin e rasteve, i tha BBC-së që autoritetet lokale shkatërruan provat fizike dhe siguruan përgjigje ‘të ngadaltë’ për gjetjet klinike.

Ai u shpreh: ‘’Unë dyshoj se ata kanë bërë disa mbulime lokale në Wuhan. Zyrtarët lokalë që supozohet të transmetojnë menjëherë informacionin nuk e kanë lejuar që kjo të bëhet aq shpejt sa duhet’’. Kina është përballur me skepticizëm të gjerë në lidhje me origjinalitetin dhe transparencën e shifrave të saj Covid-19. Kjo nuk është hera e parë që eksperti nga Hong Kong ka vënë në dyshim trajtimin e qeverisë për koronavirusin.

Mikrobiologu 63-vjeçar tha në qershor se numri i vërtetë i infeksionit mund të jetë 2.2 milion, ose 32 herë sesa numri zyrtar i qeverisë.   Ai dhe ekipi i tij nga Universiteti i Hong Kongut njoftuan zbulimin pas analizimit të mostrave nga njerëzit e Hong Kongut që ktheheshin nga krahinat e prekura. Por studimi i tyre u dënua nga mediat shtetërore të Kinës, të cilat vunë në dyshim nëse Prof Yuen po ndihmonte Shtetet e Bashkuara.

Daily Mail

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale