Mjekja Psikiatre: Këshilla si të menaxhojmë stresin dhe ankthin në kohë karantine


Është e qartë për të gjithë se karantina është mjeti i domosdoshëm për mospërhapjen e virusit më të ri Covid-19. Por, pyetja që shtrohet më së shumti është, si po ndikon në jetët tona kjo situatë?

IntoAlbania ka realizuar një intervistë në distancë me mjeken psikiatre, Arjana Rrelin, për të na dhënë disa këshilla për shëndetin mendor në këtë kohë pandemie.

Lexo: Ministrat e Financave të BE: Coronabonde apo fond solidariteti?

Gjendja aktuale na ka vendosur në kushte të veçanta, shpjegon Arjana për IntoAlbania dhe për këtë arsye të gjithë mekanizmat e reagimit tonë do të duhen të përshtaten më këtë situatë të pazakontë që sistemin nervor e gjeti të papërgatitur dhe të alarmuar për sa kohë që kërcënimi fizik është aq pranë sa edhe impakti psikologjik. Secili nga ne është i ndryshëm dhe për këtë arsye vuajtja e këtij problemi bëhet në mënyra të ndryshme. Edhe mekanizmat mbrojtës e reagues për t’u përshtatur sa më mirë dhe për të reaguar sa më shëndetshëm ndaj kësaj situate, janë po aq të ndryshëm sa dhe vetë ne. Që ne të dalim nga ky moment i vështirë, si për trupin tonë ashtu edhe për mendjen tonë, do të na duhet që të shfrytëzojmë në mënyrë maksimale potencialet tona si të inteligjencës, ashtu edhe të reagimit psikologjik.

Arjana Rreli jep pesë këshilla që çdokush nga ne duhet t’i zbatojnë në këto ditë izolimi:

1. Të pranojmë situatën
Një nga elementët që specialistët këshillojnë është, pranimi. Që të pranosh situatën ku ndodhesh do të thotë që ti të shmangësh të paktën një konflikt psikologjik midis mundësive që ke dhe realitetit që duhet të përballesh. Kjo gjë na bën të ulim edhe nivelin e stresit.

2.Të kuptojmë që jemi të gjithë në një varkë
E dyta është që ne duhet të kuptojmë që jemi të gjithë në një anë të barrikadës, që do të thotë që përballë nesh është armiku dhe ne jemi të gjithë në luftë kundër këtij armiku. Kjo na bën që ta mendojmë si një gjithëpërfshirje, ku i paracaktuari i fatit të keq nuk është vetëm njeri prej nesh, por jemi të gjithë bashkë.

Lexo: Kur do të përfundojë pandemia e Koronavirusit dhe çfarë do të ndodhë më pas?

3.Krijoni atmosferë sa më tolerante
Nga ana tjetër duhet të krijojmë një atmosferë sa më tolerante brenda familjeve tona. Dihet që në kushte të stresti akut, acarimi është një nga shenjat më frekuente, gjë që mund të çojë në përkeqësimin të raporteve ndërpersonale dhe të konflikteve brenda familjeve. Pra, mirëkuptimi për situatën e secilit nga ne brenda familjes, si edhe ndërveprimi me tolerancë për të gjitha bashkëbisedimet tona është një gjë tjetër që mund të na ndihmojë që kjo situatë të kalojë me sa më pak kosto.

4.Shfrytëzoni këtë kohë dhe bëjeni sa më efektive
E mira është të shfrytëzojmë të gjitha mundësitë që më parë nuk i kemi pasur. Kohën tonë ta bëjmë efek

tive dhe në dobi të gjërave që ne na kishin pritur më përpara, por që nuk kishim kohën e duhur për t’i realizuar. Në këtë mënyrë rrisim edhe vetëvlerësimin tonë.

5.Bëni aktivitet fizik
Nga ana tjetër aktiviteti fizik është i domosdoshëm, duhet të improvizohen ushtrime të cilat, mundësojnë shkarkimin e adrenalinës që quhet ndryshe dhe hormoni i stresit. Stresi mund të reduktohet vetëm nëse ne përqendrohemi në realizimin e ushtrimeve fizike, joga apo dhe meditim.

Lexo: AlbAcademy, vjen me një cikël webinaresh falas

Është koha, kur duhet të kujtojmë se sot truri është organi më i goditur dhe si çdo organ tjetër që ankon, duhet t’i japin ndihmë sa më parë!

Burimi: Into Albania

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale