Mirëserdhe në “adultëri”! Tani zbrit me këmbë në tokë

Gëzuar 18-vjetorin e lindjes. Padyshim ishte një rrugë e gjatë dhe përgëzime sepse ia dole deri këtu, do vazhdosh t’ia dalësh edhe më tej. Megjithatë kjo ishte pjesa përgatitore, sepse lufta e vërtetë fillon tani. 

Ti e ke pritur me padurim këtë ditë, pasi kjo është dita kur ti konsiderohesh maxhoren. Kjo është dita kur më në fund mund të aksesosh gjithë lirinë e cunguar përgjatë viteve të mëparshme. Kjo është dita kur ti i merr dhe jep leje vetes dhe askujt tjetër. Ndërsa këto mendime bëjnë garë në kokën tënde, ti po harron se bashkë me oportunitetin e të qenit adult, vijnë edhe një sërë përgjegjësish. 

Tashmë asgjë nuk të justifikohet, sepse nuk je më fëmijë. Tashmë të gjithë kanë pritshmëri nga ti, sepse nuk je më fëmijë. Tashmë të gjithë i kanë sytë nga ti dhe arritjet e tua, sepse nuk je më fëmijë. Tashmë të gjithë kanë varur shpresat te ti, në rast se do të nevojitet ndihma jote, sepse ti nuk je më fëmijë. Mos harro se ishte dëshira jote fillestare për të mos qenë më fëmijë, por s’besoj se e mendove kaq gjatë, kur fryve qirinjtë e tortës. 

Në vend që të kërkosh të rritesh, kërko të jesh mirënjohës. Kërko të jesh mirënjohës për gjërat më elementare që posedon në këtë jetë, qoftë edhe ushqimi që ke mundësi të konsumosh gjatë një dite. Jo të gjithë e kanë këtë fat, pasi sipas “The world counts” rreth 9 milionë njerëz vdesin nga uria çdo vit. Kërko të jesh mirënjohës se Universi u tregua aq bujar me ty sa të dha afër vetes njerëz që të duan dhe kujdesen për ty, qofshin ata njerëz me të cilët të lidh gjaku apo njerëz me të cilët të lidh jeta. Kërko të jesh mirënjohës për gjithçka që të është dhuruar për këto 18 vite jetë pa t’u kërkuar asgjë në këmbim. Sipas një studimi të Investopedia, të rrisësh një fëmijë deri në moshën 18- vjeçare në SHBA, kushton rreth $284,570. Të njëjtat vlera monetare nuk aplikohen edhe për në Shqipëri, sidoqoftë është mirë të vësh veten në këpucët e të tjerëve për një moment dhe të vlerësosh sakrificat e përkthyera në kosto opportune që dikush ka bërë për ty përgjatë viteve. Sepse vetëm kur je mirënjohës për gjithçka ke, shpërblehesh me më shumë. 

Nuk mund ta ndalosh rritjen, prandaj mos kërko ta përshpejtosh atë. Sa më shpejt të kalosh këtë kufirin imagjinar që aq shumë e dëshiron, aq më shumë e kupton që ke detyrime kundrejt njerëzve që të kanë rritur dhe jo vetëm. Detyrime që në një formë apo një tjetër duhen shlyer, prandaj pse po e pret me kaq padurim çastin kur do të fillosh të lash kredinë? Shumë urime në këtë datë të shënuar për ty, por të lutem lëri tullumbacet me helium të fluturojnë lart në qiell, ndërsa ti bëhu spiranca që i mban ato të lidhura me tokën.

 

Artikull nga Megi Nika – Kontribuese pranë Business Mag Albania
(Opinionet dhe mendimet e reflektuara nga kontribuesit nuk reflektojnë domosdoshmërisht orientimin e redaksisë)
Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale