Miratohet projektbuxheti i vitit 2016


Pas disa muajsh përgatitje për hartimin dhe miratimin e buxhetit, Qeveria ka miratuar mbrëmjen e së mërkurës projektbuxhetin e vitit 2016. Megjithatë miratimi i draftbuxhetit nuk pritej të nodhte gjatë kësaj jave.

Mesa duket projektbuxheti do të kalojë për diskutime dhe miratim në komisionet parlamentare dhe më pas në seancë.

Duket se arritja e marrëveshjes më Fondin Monetar dhe vlerësimi që shprehu ky institucion për mbajtjen nën kontroll të parametrave buxhetor ka ndihmuar Qeverinë të kaloje më shpejt se pritej drafitin e buxhetit 2016. Parashikimet fillestare projektojnë një rritje të ekonomisë në vitin e ardhshëm me rreth 700 milionë euro.

/Top-Channel/

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale