Miratohet fondi i “pagës të luftës”, përfiton biznesi i vogël

Miratohet fondi i “pagës të luftës”, përfiton biznesi i vogël


Kryeministri  Edi Rama ka njoftuar se është miratuar fondi i pagës së luftës, për 9500 persona,  cilët punojnë  mbi 5000 biznese. Prej pagës  luftës do  përfitojnë të gjitha bizneset me xhiro vjetore deri në 14 milionë lekë, që janë detyruar të mbyllin aktivitetin për shkak të situatës së koronavirusit.

Në total pritet  përfitojnë 61 mijë persona, të cilët kanë aplikuar për pagën e luftës. Të gjithë këta persona do përfitojnë një shifër prej 26 mijë lekësh, që është edhe paga minimale në Shqipëri.

Lexoni: Qeveria miratoi borxhin prej 100 milionë euro

Për shkak të pandemisë globale të COVID-19, qeveria shqiptare është detyruar të aplikojë masa ekstreme duke mbyllur bizneset, shkollat dhe lëvizjen e automjeteve në të gjithë vendin.

Gjatë një komunikimi në rrjetin social “Facebook”, ditën e djeshme, kreu i qeverisë tha se duke parë ecurinë e situatës së pandemisë globale të COVID-19, masat e rrepta do të zbuten dhe lëvizja e qytetarëve do të bëhet më e kontrolluar.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0