Miqësor me mjedisin? Bashkia e Tiranës mbështet biznesin tuaj - Business Magazine Albania

Miqësor me mjedisin? Bashkia e Tiranës mbështet biznesin tuaj

Bashkia e Tiranës

Sipërmarrje të vogla që do aplikojnë parimet e ekonomisë së gjelbër në Tiranë kanë mundësi të përfitojnë grante me 500 lekë pranë Bashkisë së Tiranës.

Vendimi i Ministrisë së Financave, parashikon që projekti të zbatohet për sipërmarrjet që ushtrojnë aktivitet në territorin e Bashkisë së Tiranës. Ajo do të jetë përgjegjëse për zbatimin e planit të ndihmës për periudhën 2020-2022.

Për dy vite, vlera totale e fondit do të jetë 36 milionë lekë. Vlera e fondit për secilin vit do të jetë 12 milionë lekë. Vlera prej 500 mijë lekë do të mbështese 80% të kostove të pranueshme të projektit.

Ky plan ndihme shtetërore në formën e granteve synon të rrisë konkurrencën dhe të fuqizojë disa ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme në treg.

Sipas Vendimit të publikuar tashmë në fletoren zyrtare:

Bashkia e Tiranës, brenda datës 31 mars të çdo viti, duhet të paraqesë raport për impaktin e ndihmës shtetërore gjatë vitit paraardhës financiar. Raportet e zbatimit duhet të përmbajnë informacion të detajuar mbi shpenzimet e bëra dhe produktet e arritura. Sakaq, të gjitha për zbatimin e skemës duhet të ruhen deri në dhjetë vjet, pasi ndihma e fundit individuale të jetë dhënë në kuadër të kësaj skeme.

Kostot që do të mbulojë ndihma shtetërore:

-kostot e investimit në asete të prekshme dhe të paprekshme,

-kostot e parashikuara të pagave, në lidhje me punësimin e krijuar drejtpërsëdrejti nga projekti i investimit, të përllogaritura gjatë një periudhe dyvjeçare,

– vendet e punës të jenë të krijuara në mënyrë të drejtpërdrejtë nga projekti i investimit,

– investimi do të konsiderohet si kosto e pranueshme, pra në asete të prekshme dhe/ose të paprekshme për ngritjen e një ndërmarrjeje të re apo zgjerimin e një ndërmarrjeje ekzistuese, për të diversifikuar prodhimin e një ndërmarrjeje me produkte të reja shtesë ose një ndryshim rrënjësor në procesin e përgjithshëm të prodhimit të një ndërmarrjeje ekzistuese.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0