Ministrja Denaj: Shtyhen aplikimet për kredi me garanci sovrane

Ministrja Denaj: Shtyhen aplikimet për kredi me garanci sovrane

Aplikimet për kredi sovrane janë shtyrë deri në datë 20 qershor 2020. Një gjë të tillë e ka bërë me dije vetë ministrja e Financave, Anila Denaj përmes një postimi në rrjetet sociale.

Denaj shkruan se përmes këtyre kredive do të paguhen pagat e sektorit privat.

Ministrja rikujtoi faktin se qeveria shqiptare do të subvencionojë plotësisht interesat dhe do të garantojë 100% kreditë e aprovuara nga sistemi bankar.

Lexoni: Hapja e transportit publik shtyhet edhe 1 javë

Sipas të dhënave të ministrisë, deri më 5 qershor aplikimet kanë qenë 712, ndërkohë që prej tyre janë miratuar 462.

 Afati i aplikimeve për kredi me Garanci Sovrane 1 është shtyrë deri në datë 20 Qershor. 

Për kreditë përmes Garancisë Sovrane për Pagat e sektorit privat, Qeveria Shqiptare:
subvencionon plotësisht interesat;
garanton 100% kreditë e aprovuara nga sistemi bankar”,
shkruan ministrja e Financave. 

Të dhënat mbi Garancinë Sovrane deri më 5 Qershor.

garanci sovrane

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0