Ministrja Denaj: Shtyhen aplikimet për kredi me garanci sovrane

Aplikimet për kredi sovrane janë shtyrë deri në datë 20 qershor 2020. Një gjë të tillë e ka bërë me dije vetë ministrja e Financave, Anila Denaj përmes një postimi në rrjetet sociale.

Denaj shkruan se përmes këtyre kredive do të paguhen pagat e sektorit privat.

Ministrja rikujtoi faktin se qeveria shqiptare do të subvencionojë plotësisht interesat dhe do të garantojë 100% kreditë e aprovuara nga sistemi bankar.

Lexoni: Hapja e transportit publik shtyhet edhe 1 javë

Sipas të dhënave të ministrisë, deri më 5 qershor aplikimet kanë qenë 712, ndërkohë që prej tyre janë miratuar 462.

 Afati i aplikimeve për kredi me Garanci Sovrane 1 është shtyrë deri në datë 20 Qershor. 

Për kreditë përmes Garancisë Sovrane për Pagat e sektorit privat, Qeveria Shqiptare:
subvencionon plotësisht interesat;
garanton 100% kreditë e aprovuara nga sistemi bankar”,
shkruan ministrja e Financave. 

Të dhënat mbi Garancinë Sovrane deri më 5 Qershor.

garanci sovrane

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale