Ministria e Sipërmarrjes hap thirrjen e aplikimeve për startup-et - Business Magazine Albania

Ministria e Sipërmarrjes hap thirrjen e aplikimeve për startup-et

startup

Në një takim me përfaqësues të ekosistemit të startupeve dhe sipërmarrës të rinj, Ministrja e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit, Delina Ibrahimaj ka lancuar programin e mbështetjes së startup-eve për 2024.

Ministrja theksoi se, përmes thirrjes që do të jetë e hapur për 30 ditë, duke nisur nga 16 shkurt do të mbështeten startup-et në tre faza të tyre. Thirrja e parë do të hapet me 16 shkurt dhe do të qëndrojë e hapur për 30 ditë.

 

Programi pritet të mbështesë 50-80 projekte, me një fond total  prej 300 milionë lekë.

 

 

Nëse ke një ide inovatore dhe financimi do ndihmonte për ta bërë realitet, kjo thirrje është për ty!  Për fazën e parë të thirrjes “Pionerë” mund të aplikojë çdo i ri, student, nomad dixhital që ka një ide dhe që i duhet financim për ta vënë në jetë. Për aplikim në këtë fazë nuk është e nevojshme që të jeni të regjistruar si biznes dhe vlera maksimale që do të përfitoni arrin në 1,5 milion Lekë.

Në fazën e dytë që i dedikohet “Guximtarëve”, do të financohen deri në 4.5 milionë Lekë kompanitë e regjistruara në regjistrin tregtar në Shqipëri, të cilat tregojnë një prototip, bazë klientësh, aktivitet ekonomik dhe potencial zhvillimi produkti apo shërbimi.

Je një sipërmarrës “Vlerëkrijues” me një produkt ose shërbim funksional dhe një aktivitet ekonomik të ngritur? Kjo është mundësia e duhur jo vetëm për të rritur linjën e prodhimit, por edhe për ta ndërkombëtarizuar atë. Në fazën e tretë të shpalljes për Grant 2024 do të financohen deri në 9 mln lekë sipërmarrjet e regjistruara në regjistrin tregtar në Shqipëri, të cilat tregojnë nje shërbim/produkt funksional, bazë klientësh, aktivitet ekonomik të vërtetuar me potencial rritje të shpejtë brënda dhe jashtë vendit

 

 

Formulari i Aplikimit GRANT2024

Formulari i Buxhetit Thirrja GRANT2024

Lista e Dokumentave GRANT2024

Rregullore e Thirrjes Grant2024

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0